Interpretacja wyniku biopsji tarczycy płata prawego

Witam, Proszę o interpretację wyniku biopsji tarczycy (płat prawy/rozpoznanie kliniczne:zmiana) Nieliczne grupy normotypowych tyreocytow. Materiał może odpowiadać zmianom łagodnym w tarczycy.Kat.2 Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dobry wieczór,

Wygląda na to, że zmiana ma charakter łagodny. Proszę jednak być pod stałą opieką swojego endokrynologa. Raz na jakiś czas warto wykonać kontrolne usg tarczycy. Pani lekarz powie w jakim terminie należy wykonać badanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

jednoznaczną odpowiedź można dać znając historię pacjenta, jego dolegliwości, wyniki badań obrazowych. Wynik biopsji mówi, że komórki uzyskane w biopsji mogą odpowiadać prawidłowym komórkom tarczycy, może być to zmiana łagodna. Zawsze podczas biopsji, nawet wykonywanej pod kontrolą USG istnieje ryzyko, że nie trafimy w to co zamierzaliśmy Wobec tego jak pisałam powyżej ostateczna interpretacja zależy od całości obrazu choroby. Jeśli wynika badania histopatologicznego do niego nie pasuje, wtedy trzeba zastanowić się czy nie należy powtórzyć biopsji. Jeśli pasuje, uznajemy, że wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko