Interpretacja wyniku echa serca u pięćdziesięciolatki

Co to znaczy? Podaję opis echa serca. Czy to poważna choroba. Opis: Powiększona prawa komora serca. Przerost mięśnia lewej komory. Drobne zwłóknienia w zastawce aortalnej, śladowa niedomykalność płucna. Upośledzona relaksacja lewej komory. Średnica dużych pni naczyniowych prawidłowa. Osierdzie bez zmian EF-66%.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Na podstawie podanego przez Panią opisu można wnioskować, że mięsień sercowy jest nieco przeciążony, natomiast generalnie jego wydolność jest całkiem dobra, a to dla Pani jest najważniejsze. Natomiast należy wyeliminować wszystkie możliwe czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na układ sercowo- naczyniowy. Czyli przede wszystkim należy systematycznie kontrolować ciśnienie tętnicze i w razie nieprawidłowych poziomów korygować wartości lekami. Konieczne są również badania sprawdzające poziom cholesterolu we krwi (cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydów), poziom cukru. Jeżeli parametry będą poza wartościami prawidłowymi konieczne jest wdrożenie leczenia. Jeżeli pali Pani papierosy należy poważnie rozważyć zaniechanie nałogu. Wskazany jest również systematyczny wysiłek fizyczny i wprowadzenie zasad zdrowego żywienia w codziennej diecie.

Pozdrawiam