Interpretacja wyniku gastroskopii i zgaga

Proszę o interpretację wyniku gastroskopii: "Przełyk, linia Z, wpust i okolica bez zmian. Dno i trzon bez zmian. W antrum obrzęk i rumień zapalny. Odźwiernik, opuszka i część zstępująca dwunastnicy bez zmian. Test ureazowy pozytywny. Dgn.: gastritis". Jestem leczona omeprazolem na chorobę refluksową przełyku a z powyższego wynika że przełyk jest zdrowy? Mimo leczenia utrzymują się: zgaga, odbijanie, wzdęcia żołądka i bóle , nasilają się w pozycji leżącej. Z góry dziękuję za odpowiedź. Barbara.

Witam.

Rzeczywiście w gastroskopii wyszło zapalenie żołądka bez żadnych zmian w przełyku ale tak może być.
Na podstawie badania endoskopowego można wyróżnić 2 postacie choroby refluksowej przełyku.
Postać przebiegającą z widocznymi makroskopowo zmianami na błonie śluzowej przełyku (zapalenie, nadżerki itp.) oraz postać bez widocznych zmian w badaniu endoskopowym.
Ma Pani typowe objawy choroby refluksowej przełyku, dla jej rozpoznania istotne są objawy kliniczne, gastroskopię jako badanie dodatkowe wykonuje się w celu wykluczenia innych chorób, w razie niepokojących objawów, w celu poszerzenia diagnostyki itd.

W badaniu gastroskopowym wyszedł stan zapalny żołądka i dodatni test ureazowy co wskazuje na zakażenie H. pylori. Należy rozważyć więc leczenie eradykacyjne tej bakterii.
Jest to zalecane w przypadku przewlekłego leczenia inhibitorami pompy protonowej takimi jak omeprazol, ponadto skuteczne leczenie eradykacyjne może spowodować zmniejszenie dolegliwości związanych z zapaleniem żołądka i dyspepsją. Nie ma ono jednak wpływu na zmniejszenie objawów samej choroby refluksowej przełyku.

Natomiast jeśli pomimo leczenia omeprazolem objawy ch.r.p. utrzymują się, to można zwiększyć jego dawkę (np. podwoić), dodać na wieczór H2 bloker np. Famogast, Ranigast, zamienić omeprazol na inny lek z tej grupy.
Od niedawna też dostępny jest nowy lek z tej grupy, który można przyjmować niezależnie od posiłków. Zaleca się go w razie nieskuteczności innych i.p.p.
Jest to dekslanzoprazol, nie jest on refundowany ale nie jest też b. drogi, 28 kaps. kosztuje ok. 25 zł (30mg) lub ok. 35 zł (60mg). Preparat nazywa się Dexilant.