Interpretacja wyniku histopatologicznego

Jestem kobietą, mam 35 lat. Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego: "Do badania śródoperacyjnego nadesłano fragment tkankowy sutka wymiarów do 3 cm z wyczuwalnym w centrum guzem. Na przekroju w paśmie dysplastycznym wyodrębnia się twardy, lekko ziarnisty guz średnicy 1,2 cm. Doraźnie: Potwierdzam rozpoznanie naciekającego raka sutka. Carcinoma ductale invasivum mammae grade II. IHC: receptor eR (+/+++) w 80% komórek, receptor PR (++) w 100% komórek, receptor HER 2 (+2) - odczyn klinicznie niejednoznaczny. 2/

Witam serdecznie,

Rozpoznano inwazyjnego raka piersi o średnim stopniu złośliwości (G2). Nie napisała Pani, jakie były konsekwencje doraźnego badania śródoperacyjnego - czy poszerzano zakres zabiegu i czy usuwano węzły chłonne celem oceny histopatologicznej?

Decyzję o włączeniu ewentualnej chemioterapii podejmuje się na podstawie kilku czynników - stanu węzłów chłonnych w pasze (czy nie ma przerzutów), stanu receptorów hormonalnych, stopnia złośliwości guza, wielkości guza oraz wieku.

Z racji dodatnich receptorów hormonalnych z pewnością włączone zostanie u Pani leczenie hormonalne. Konieczna jest także weryfikacja stanu receptorów HER-2, ponieważ wynik jest niejednoznaczny. W przypadku dodatnich receptorów HER-2 konieczne jest wdrożenie bardziej agresywnej terapii.

Pozdrawiam serdecznie