Interpretacja wyniku histopatologii

Witam serdecznie.
Otrzymałam wynik histopatologii (poronienie w 9 tyg. ciąż), ale tak naprawdę nic mi on nie mówi. Po przetłumaczeniu na język polski brzmi on następująco: MACROSCOPY Piece of haemorrhagic tissue measuring 30 x 8 x 5 mm. Tkanka krwotoczna o wymiarach 30 x 8 x 5 mm. The entire specimen has been sampled. Cały materiał został pobrany jako próbka. MICROSCOPY Multiple levels have been examined. Wiele poziomów zostało przebadanych. Sections show inflamed degenerate decidual tissue. Sekcje pokazują tkankę doczesnową w stanie zapalnym zwyrodnieniowym. No chorionic villi are seen in this specimen. W tej próbce nie widać żadnych kosmków kosmówki.

Bardzo proszę o interpretację powyższego wyniku. Obecnie przebywam w Wielkiej Brytanii, w Polsce będę dopiero w maju i niestety nie mam kogo zapytać o poradę.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Wynik badania histopatologicznego wyskrobin z jamy macicy wskazuje na to, że usunięto błonę śluzową ciążową macicy (doczesna), która była nieprawidłowa (zwyrodnienie, stan zapalny) oraz znaleziono kosmki kosmówki (czyli fragmenty jednej z błon wchodzących w skład jaja płodowego). Rozpoznanie to może wskazywać na to, że przyczyną poronienia była jakaś infekcja lub inny nieswoisty proces zapalny. Tak naprawdę badanie histopatologiczne wyskrobin po poronieniu nie jest wykonywane w celu określenia przyczyny utraty ciąży, ale w celu sprawdzenia czy w jamie macicy nie rozpoczynał się proces rozrostowy (z komórek jaja płodowego). W Pani przypadku wynik badania jest "prawidłowy" i nie ma powodu do niepokoju.
Niezależnie od mojej opinii, proszę zgłosić się z wynikiem na obowiązkową kontrolę do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.