Interpretacja wyniku kolonoskopii u pięćdziesięciolatka

1. Fragmenta (4) adenomatis tubulo-villosi intestini crassi cum dysplasia gradus minoris. - Fragmenty (4 - cztery fragmenty) gruczołowatości cewkowo-kosmkowej jelita grubego z dysplazją stopnia małego. 2. Fragmenta multa (2.5 cm) adenomatis villo-tubularis intenstini crassi cum dysplasia gradis minoris. Diffusa et majoris focalis in microcarcinoma bene differentiati vertens - Fragmenty liczne (2,5 cm) gruczolistości kosmkowo-cewkowej jelita grubego z dysplazją stopnia małego. Rozsiew i duże fragmenty przekształcające się w mikroraka słabo zróżnicowanego. To jest tłumaczenie. Niepokoi mnie ostatnie zdanie tj. Rozsiew i duże fragmenty.... Czy mogę prosić o interpretację tego wyniku? Pozdrawiam!

Rozsiew i duże fragmenty przekształcające się w mikroraka słabo zróżnicowanego.
- To oznacza, że niestety miejscowo doszło do przekształcenia się gruczolistości we wczesny proces nowotworowy. Nie znam konkretnych szczegółów, aby określić obecny sposób postępowania. Myślę, że te wyniki pochodzą z kolonoskopii. Nie znam dokładnego opisu kolonoskopii, skąd zostały pobrane wycinki, jak wyglądają zmiany w jelicie grubym, w którym odcinku jelita grubego występują. Na pewno wynik należy skonsultować z chirurgiem. Taka zmiana z zaczynającym się rakiem wymaga doszczętnego usunięcie (zapewne odcinkowa resekcja jelita grubego). Proszę w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem ogólnym. Taki stan wymaga radykalnego postępowania i to zapewne operacyjnego.