Interpretacja wyniku morfologii krwi 27-latki

Proszę o informacje na temat mojej morfologii WBC 7,3, RBC 4,77 HGB 13,7 HCT 40,4% MCV -84,7 (ten minus mnie niepokoi) MCH 28,7, MCHC 33,9 PLT 288 LYM 29,6% MXD 13,7% NEUT 56,7% LYM 2,2 MXD 1,0 NEUT 4,1 RDW -SD 42,8 RDV- CV13,3% PDW 10,9 MPV 9,3 P_LCR 18,8%. jeszcze raz proszę o interpretacje ze szczególnym uwzględnieniem MCV. Dziękuję.

Witam,

Znak "minus" przy MCV jest niestotny, parametr ten okresla srednia objetosc pojedynczej krwinki czerwonej, zatem nie moze byc wartoscia ujemna. Analizujac poztsale parametry warto badanie uzupelnic o rozmaz reczny (manualny) - zwraca uwage dosc spory odsetek leukocytow opisanych przez analizator jako MXD (mixed - mieszane) - sa to komorki, ktore automat najpewniej niepoprawnie zinterpretowal. Dlatego warto, zeby wynik moroflogii zostal pod mikroskopem zweryfikowany przez diagnoste laboratoryjnego (okreslenie rodzaju komorek ktorych automat nie potrafil zidentyfikowac).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga