Interpretacja wyniku RTG klatki piersiowej i TK kończyny górnej a wizyta u pulmonologa

Dzień dobry. Mam 46 lat, RTG klatki piersiowej napisano ,, zgrubienie opłucnej szczytu szczytu płuca lewego . Częściowa relaksacja przepony'' Ponieważ też zostałam skierowana na TK obszaru kończyny górnej , i w opisie o płucach napisano ,,w szczytach obu płuc pasma zwłókień . Poza tym objęty badaniem miąższ płucny bez istotnych zmian." Moje pytanie brzmi ; Czy powinnam się z takimi zmianami płuc i przepony zgłosic do pumologa? Dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze warto pamiętać, że tomografia komputerowa jest znacznie bardziej precyzyjnym i dokładnym badaniem w porównaniu do RTG. Wiążący jest dla nas zatem wynik CT. Obserwowane zwłóknienia w szczytach płuc są skutkiem przebytych zmian zapalnych. Ze względu na lokalizację prawdopodobna jest gruźlica. Podany wynik nie wskazuje na to, by konieczna była konsultacja pulmonologiczna. Proszę jednak pamiętać, że kluczowe są objawy i stan pacjenta.