Interpretacja wyniku testu obciążenia glukozą u ciężarnej

Witam serdecznie! Jestem w 26 tc. W zeszłym tygodniu miałam przeprowadzony test obciążenia glukozą. Mój wynik- na czczo 71 mg, po podaniu 75 g glukozy 158 mg po godzinie, po dwóch godzinach 142 mg. Dostałam skierowanie do poradni diabetologicznej. Proszę o podpowiedź w sprawie moich wyników. Czy są bardzo złe, glukoza na czczo wydaje się b. dobra, dlaczego więc po obciążeniu dala taki zły wynik?

Witam! Przesiewowy test w kierunku cukrzycy ciężarnych przeprowadza się standardowo między 24., a 28. tygodniem ciąży. Polega on standardowo na obciążeniu 50 g glukozy i pomiarze glikemii po godzinie. Prawidłowy poziom wynosi poniżej 140 mg/dl. Pacjentki z wyższym stężeniem są kierowane do dalszej diagnostyki - wykonywany jest test obciążenia 75 g glukozy i pomiar glikemii w 2. godzinie. Potwierdza on bądź wyklucza rozpoznania i w zależności od wyniku wdrażane jest postępowanie. Nieprawidłowy wynik w teście obciążenia 75 g glukozy to 140mg/dl w 2. godzinie testu. Celem leczenia ciężarnych z cukrzycą ciążową jest zapobieganie niekorzystnym następstwom u płodu oraz u ciężarnej (wielowodzie, uraz okołoporodowy, makrosomia płodu, niedojrzałość płodu, obumarcie wewnątrzmaciczne; u matki - nadciśnienie tętnicze, nawracające zakażenia układu moczowego, cukrzyca po porodzie). Leczenie polega głównie na edukacji i zastosowaniu odpowiedniej diety. Pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą poradni diabetologicznej. Jeżeli modyfikacje w obrębie trybu życia nie przynoszą skutku - wdraża się insulinoterapię. Pani wynik nieznacznie przekracza normę, więc należy zastosować dietę cukrzycową i tale kontrolować poziom glukozy. Pozdrawiam serdecznie!