Interpretacja wyniku testu obciążenia glukozą u ciężarnej
Witam serdecznie! Jestem w 26 tc. W zeszłym tygodniu miałam przeprowadzony test obciążenia glukozą. Mój wynik- na czczo 71 mg, po podaniu 75 g glukozy 158 mg po godzinie, po dwóch godzinach 142 mg. Dostałam skierowanie do poradni diabetologicznej. Proszę o podpowiedź w sprawie moich wyników. Czy są bardzo złe, glukoza na czczo wydaje się b. dobra, dlaczego więc po obciążeniu dala taki zły wynik?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Zdrowa żywność
Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.
Witam! Przesiewowy test w kierunku cukrzycy ciężarnych przeprowadza się standardowo między 24., a 28. tygodniem ciąży. Polega on standardowo na obciążeniu 50 g glukozy i pomiarze glikemii po godzinie. Prawidłowy poziom wynosi poniżej 140 mg/dl. Pacjentki z wyższym stężeniem są kierowane do dalszej diagnostyki - wykonywany jest test obciążenia 75 g glukozy i pomiar glikemii w 2. godzinie. Potwierdza on bądź wyklucza rozpoznania i w zależności od wyniku wdrażane jest postępowanie. Nieprawidłowy wynik w teście obciążenia 75 g glukozy to 140mg/dl w 2. godzinie testu. Celem leczenia ciężarnych z cukrzycą ciążową jest zapobieganie niekorzystnym następstwom u płodu oraz u ciężarnej (wielowodzie, uraz okołoporodowy, makrosomia płodu, niedojrzałość płodu, obumarcie wewnątrzmaciczne; u matki - nadciśnienie tętnicze, nawracające zakażenia układu moczowego, cukrzyca po porodzie). Leczenie polega głównie na edukacji i zastosowaniu odpowiedniej diety. Pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą poradni diabetologicznej. Jeżeli modyfikacje w obrębie trybu życia nie przynoszą skutku - wdraża się insulinoterapię. Pani wynik nieznacznie przekracza normę, więc należy zastosować dietę cukrzycową i tale kontrolować poziom glukozy. Pozdrawiam serdecznie!