Interpretacja wyniku TK odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Witam! Opis do TK odcinka lędźwiowego jaki otrzymałem to: Uwypuklony krążek m-kręgowy L4-L5 modeluje worek oponowy. Na poziomie spłaszczonego krążka L5-S1 centralno-lewostronna przepuklina na 8 mm wnika do kanału kręgowego, gdzie uciska worek oponowy i lewy korzeń nerwowy. Mam pytanie? Czy konieczna jest operacja, czy może obejdzie się bez niej i można użyć urządzeń typu Vitafon i jakiejś innej terapii rehabilitacyjnej?

Przepuklina jest dość duża i co najgorsze wnika znacznie do kanału kręgowego uciskając korzeń nerwowy. W przypadku znacznych dolegliwości związanych z tą przepukliną zwłaszcza ubytkowych neurologicznych (np. niedowład okresowy, dolegliwości bólowe nie reagujące na farmakoterapię) raczej powinno się wykonać operację. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem, który ostatecznie podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Raczej urządzenie typu Vitafon w tym przypadku nie będzie skuteczne. Tak na prawdę dalsze postępowanie jest uzależnione głównie od Pana stanu klinicznego dlatego musi Pana bezpośrednio zbadać neurochirurg i zadecydować co należy dalej robić.