Kobieta , 77 lat

Proszę o interpretację wyniku tomografu komputerowego. Jest to tomografia mojej mamy. Mama choruje na czerwienicę właściwą. Ma zwapnione lewe płuco, a w prawym rozedmę. Piszę o tych chorobach, bo może to być pomocne. W ciągu ostatnich dwóch lat w szalonym tempie nastąpił u niej zanik pamięci. Ciągle śpi. Ma problemy ze zrozumieniem zwykłych słów. Nie pamięta już ani dzieci, ani męża. Widzi wyimaginowane osoby. A oto wyniki (pierwszy wcześniejszy dla porównania i drugi robiony teraz): 2010 r. Na podstawie dostarczonych do opisu tomogramów dwufazowego badania TK głowy uwidoczniono: W zakresie lewego pogranicza ciemieniowo-potylicznego hypodensyjne ognisko o wymiarach około 2 x 1 cm - obraz TK sugeruje przebytą zmianę naczyniopochodną o charakterze niedokrwiennym. Cechy zaniku korowego mózgu w zakresie płatów czołowych, skroniowych i ciemieniowych. Zwapnienia w szyszynce, splotach naczyniowych komór bocznych mózgu, tętnicach dogłowowych. Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony. Nie stwierdza się obecności krwi o lokalizacji nad ani śródmózgowiowej. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdza się ognisk wzmocnienia patologicznego.

2012 r. Badanie TK głowy bez i z kontrastem: Tętniak okolicy podziału prawej tętnicy środkowej mózgu o przekroju ok. 4,5 mm. W okolicy rogów czołowych komór bocznych niewielkie zmiany hipodensyjne-naczyniopochodne. W lewej półkuli mózgu, przykomorowo w istocie białej okolicy ciemieniowej obszar hipodensyjny, nieulegający wzmocnieniu kontrastowemu o wym. ok. 15x7 mm, bez efektu masy - najpewniej naczyniopochodny. Układ komorowy nieprzemieszczony, z niewielką asymetrią komór bocznych - wyraźniejsze światło lewej. Zanik korowy płatów czołowych. Poza tym płynowe przestrzenie wewnątrzczaszkowe w granicach normy. Zwapniałe blaszki miażdżycowe w tętnicach kręgowych i szyjnych wewnętrznych.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Tętniak okolicy podziału prawej tętnicy środkowej mózgu o przekroju ok. 4,5 mm.
- Taki tętniak jest niewielki i raczej wymaga tylko obserwacji (zbyt duże ryzyko operacyjne w stosunku do korzyści jakie można zabiegiem uzyskać). Na pewno taki tętniak nie daje dolegliwości neurologicznych. Oczywiście warto byłoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się z neurologiem i neurochirurgiem.
W okolicy rogów czołowych komór bocznych niewielkie zmiany hipodensyjne-naczyniopochodne.
- Takie zmiany mogą świadczyć o przebytych drobnych ogniskach niedokrwienia mózgu.
W lewej półkuli mózgu, przykomorowo w istocie białej okolicy ciemieniowej obszar hipodensyjny, nieulegający wzmocnieniu kontrastowemu o wym. ok. 15x7 mm, bez efektu masy - najpewniej naczyniopochodny.
- To najprawdopodobniej obszar w mózgu po przebytym udarze niedokrwiennym. Dość duży i w połączeniu z innymi zmianami zanikowo-niedokrwiennymi w zakresie mózgu może dawać objawy takie jakie Pani opisuje.
Układ komorowy nieprzemieszczony, z niewielką asymetrią komór bocznych - wyraźniejsze światło lewej.
- To także jest objawem zaniku tkanki mózgowej zwłaszcza po lewej stronie (ośrodki inteligencji zawarte są głównie w lewej półkuli mózgu)
Zanik korowy płatów czołowych.
- Zapewne zaniki spowodowane są niedokrwieniem mózgu na podłożu zmian miażdżycowych tętnic.
Zwapniałe blaszki miażdżycowe w tętnicach kręgowych i szyjnych wewnętrznych.
- Obraz świadczący o rozległej miażdżycy tętnic mózgu.
- Cały obraz badania TK mózgu wyjaśnia objawy jakie występują u Pani matki. Objawy są właśnie związane z całościowym niedokrwieniem tkanki mózgowej na podłożu miażdżycy tętnic mózgowych.
- Oczywiście opis TK mózgu musi zinterpretować neurolog.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Tomografia komputerowa – Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym pozwalającym na uzyskanie obrazów badanych struktur. Jest badaniem, które wykorzystuje promienie rentgena. Pozwala uzyskać wyraźne i szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości. Celem badania jest ocena struktur narządów i wykrycie potencjalnych nieprawidłowości w budowie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach