Interpretacja wyniku tomografii komputerowej u siedemdziesięciolatka

Witam i proszę o interpretację wyników badania CT. Mężczyzna, lat 78. Wątroba prawidłowej wielkości, o wyraźnie obniżonej densyjności jak w przypadku rozlanego uszkodzenia miąższu. W segmencie VII wątroby widoczna pojedyncza struktura hypodensyjna średnicy do 11 mm, wzmacniająca się głównie obwodowo po podaniu środka kontrastowego. Dwie kolejne mniejsze zmiany hypodensyjne, również ulegające wzmocnieniu pokontrastowemu widoczne w segmencie IV, ich wielkości odpowiednio 4 mm i 3,5 mm. W nadnerczu lewym pojedyncza zmiana wielkości 28 x 21 mm o gęstości w fazie natywnej ok 5-8 j.H co przemawia za gruczolakiem. W obrębie okrężnicy wstępującej widoczne odcinkowe, wyraźne okrężne pogrubienie ściany, wzmacniające się niejednorodnie po podaniu środka kontrastowego. Naciek widoczny na długości ok 65mm. Wokół zaznaczone zatarcie tkanki tłuszczowej oraz pojedyncze, drobne węzły chłonne wielkości nie przekraczającej 6 mm. Poza tym odcinkowe, rozlane pogrubienie ściany jelita z wyraźnym jej wzmocnieniem pokontrastowym na poziomie esicy na długości ok. 62 mm.

Wątroba prawidłowej wielkości, o wyraźnie obniżonej densyjności jak w przypadku rozlanego uszkodzenia miąższu.
- Oznacza uszkodzenie miąższu całej wątroby. Co do przyczyn uszkodzenia musi to określić lekarz prowadzący.
W segmencie VII wątroby widoczna pojedyncza struktura hypodensyjna średnicy do 11 mm, wzmacniająca się głównie obwodowo po podaniu środka kontrastowego. Dwie kolejne mniejsze zmiany hypodensyjne, również ulegające wzmocnieniu pokontrastowemu widoczne w segmencie IV, ich wielkości odpowiednio 4 mm i 3,5 mm.
- Takie zmiany jakie są opisywane w miąższu wątroby wskazują raczej na występowanie torbieli. Torbiele są zmianami łagodnymi. Torbiele są bardzo małe, więc nie wymagają absolutnie żadnego leczenia.
W nadnerczu lewym pojedyncza zmiana wielkości 28 x 21 mm o gęstości w fazie natywnej ok 5-8 j.H co przemawia za gruczolakiem.
- Jest to zmiana łagodna i jeśli nie niesie ze sobą klinicznych objawów to wystarczająca jest obserwacja zmiany. Oczywiście należałoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z endokrynologiem.
W obrębie okrężnicy wstępującej widoczne odcinkowe, wyraźne okrężne pogrubienie ściany, wzmacniające się niejednorodnie po podaniu środka kontrastowego. Naciek widoczny na długości ok. 65 mm. Wokół zaznaczone zatarcie tkanki tłuszczowej oraz pojedyncze, drobne węzły chłonne wielkości nie przekraczającej 6 mm.
- Taki obraz może przemawiać za występowaniem jakiegoś guza w zakresie jelita grubego, dokładnie w zakresie wstępnicy być może typu zapalnego lub nowotworowego. Wskazana w takim przypadku jest kolonoskopia.
Poza tym odcinkowe, rozlane pogrubienie ściany jelita z wyraźnym jej wzmocnieniem pokontrastowym na poziomie esicy na długości ok. 62 mm.
- Taki obraz też może przemawiać za występowaniem guza w zakresie esicy być może typu zapalnego, a być może nowotworowego. Wskazana w takim przypadku jest także kolonoskopia.