Interpretacja wyniku usg 4-letniego dziecka

Witam. Mój 4-letni synek bardzo często choruje na zapalenia układu moczowego, czasami ma wysoką gorączkę bez innych objawów. Przy kontrolnych badaniach krwi ob nigdy nie spada poniżej 25. Usg: pęcherzyk żółciowy b/z, naczynia jamy brzusznej, nerki ok. 70 mm o prawidłowym zróżnicowaniu miąższowo-rdzeniowym, kilka węzłów chłonnych 10 mm w śródbrzuszu. Martwią mnie te węzły? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak częste zakażenia w obrębie układu moczowego mogą wynikać z obecności wady w tych narządach. Jednak w badaniu USG nerki wyglądają prawidłowo. Oznacza to, że nawet jeżeli któraś część układu moczowego jest nieprawidłowo zbudowana, nie doszło do uszkodzenia nerek.

Węzły chłonne to bardzo ważny element układu odpornościowego. Stanowią pierwszą barierę dla rozwijającego się zakażenia. Dlatego podczas infekcji ulegają powiększeniu. Powiększenie kilku węzłów chłonnych w śródbrzuszu synka widoczne w USG wynika z bardzo częstych stanów zapalnych w obrębie układu moczowego. Nie należy się tym martwić.

Pozostałe struktury jamy brzusznej wyglądają prawidłowo.

Konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny nawracających zakażeń układu moczowego.