Interpretacja wyniku wymazu z penisa

Miałem kiedyś infekcję kłykcin kończystych na penisie. Wenerolog zdiagnozował na podstawie badania wzrokowego. Żadne testy na HPV nie były wykonywane. Leczony bylem Condylina. Miałem kilka infekcji. W obecnej chwili od dłuższego czasu nie ma nawrotu, a przynajmniej charakterystycznych takich objawów jak poprzednio. Natomiast często narzekam na świąd, który pojawia się czasem lub lekkie pieczenie. Objawy te nie występują zawsze. Moja żona miała kiedyś stwierdzoną Candida ablbicans (+++), kilkadziesiąt kolonii w pochwie i szyjce macicy. Była leczona, ale po kuracji nigdy nie zrobiono testu. Miała też infekcję układu moczowego, która została wykryta w tym samym czasie co candidia, bo z rozmazu Leukocyty były liczne i zrobiono badanie moczu, które wykryło Escherichia coli. Było to leczone antybiotykiem. Czy jest możliwe, że to ja ją zaraziłem? Ja cały czas mam problem ze zdiagnozowaniem moich objawów.

Ostatnie wyniki wymazu z penisa są następujące: dwoinki Neissera: nie wyhodowano; leukocyty: 0-3 w polu widzenia; nabłonki: 0-4 w polu widzenia; flora bakteryjna: Ziarniaki G+; rzęsistek pochwowy: nie stwierdzono; drożdżyca: nie stwierdzono. Podobno HPV może wywołać raka, a obecność nabłonków może wskazywać na jego rozwój? Jak taką teorie sprawdzić, jakim badaniem? Kuracja Condylina nie należała do przyjemnych. Obecnie mam zaczerwienione jedno miejsce na napletku i uczucie waty szklanej przy dotyku. Stan taki trwa od kilku miesięcy. Wenerolog widział i nic nie stwierdził. Zapisał Belogent w maści, ale nie zażywałem, bo nie chcę się leczyć metodą prób i błędów. Obecność leukocytów może wskazywać na zakażenie bakteryjne. Czy występowanie Ziarniaków G+ we florze bakteryjnej jest normalne? Co robić dalej? W sprawie HPV chciałbym chronić żonę. Kupiłem test i chcę zrobić badanie. Potem chcę, aby ona również zrobiła i jeśli jest zdrowa, to żeby się zaszczepiła. Proszę o poradę w sprawie diagnozy i ewentualnych dalszych badań. Z poważaniem!

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego faktycznie stanowi czynnik ryzyka rozwoju raka, jednak jest to rak szyjki macicy także w Pana przypadku nie ma się czy martwić.

Jeżeli chodzi o żonę to przede wszystkim powinna mieć wykonane badanie ginekologiczne i wykonany wymaz z kanału szyjki macicy.
W przypadku zdiagnozowania na podstawie wyniku wymazu, infekcji HPV warto wykonać dalsze badania aby oznaczyć z jakim typem wirusa mamy do czynienia.
Wirus HPV ma około 100 typów z których niektóre są wysoko onkogenne czyli mogą doprowadzić do raka szyjki macicy.

Jeżeli chodzi o opisane dolegliwości to prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją bakteryjną gdyż przedstawiona flora bakteryjna nie jest prawidłowa.Myślę, iż warto zastosować antybiotykoterapię.

W przypadku gdy jeden z partnerów przechodzi infekcję narządów płciowych niezmiernie ważne jest aby zastosować leczenie u obu gdyż w innym przypadku dochodzi do zakażania siebie nawzajem.

Grzybica pochwy występuje bardzo często i może być wywołana przez wiele czynników niekoniecznie musi być do zakażenie nabyte od partnera.
Ale tak jak wcześniej wspomniałam ważne jest aby w tego typu infekcjach leczyć obu partnerów.

Pozdrawiam!