Interpretację opisu RTG kręgosłupa u 24-latki

Witam proszę o interpretację opisu RTG - mam 24 lata. RTG kręgosłupa Th - nieznaczna rotacja kręgów Th w dolnym segmencie kręgosłupa piersiowego - dyskretna skolioza dolnego segmentu kręgosłupa piersiowego - wysokość trzonów i tarcz międzykręgowych w normie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów Th - poza tym prawidłowa struktura objętych badaniem kości. Co konkretnie mi dolega oraz w jaki sposób to powinno się ewentualnie leczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Agnieszka
24 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wynik zdjęcia RTG wskazuje na to, że ma Pani rotoskoliozę w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego, czyli jest to boczne skrzywienie kręgosłupa z rotacją kręgów w osi. Stopień zaawansowania choroby jest niewielki i najczęściej nie daje dolegliwości (w takim stopniu zaawansowania rotoskoliozy nie leczy się operacyjnie).W badaniu ponadto stwierdzono u Pani delikatne zmiany zwyrodnieniowe trzonów kregów piersiowych co może objawiać się dolegliwościami bólowymi tego odcinka kręgosłupa. Zalecam wizytę w Poradni Rehabilitacyjnej (być może konieczne będą zabiegi lub ćwiczenia które skoryguja Pani wadę postawy).