Interpretacje TK kręgosłupa u 39-latki
proszę o impretację wyniku tk.trzonkregowyl5 o cechach kegukrzyżowego,jego rozbudowane wyrostki boczne zrośnięte z kością krzyżowąna poziomie l4,l5 uogulniona tylna wypuklina krążka m_kręgowego uciskająca centralnie worek oponowy oraz zwężająca otwory m kręgowe.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
A jakie objawy? Konieczna jest interpretacja z bezpośrednim badaniem lekarskim, proszę końiecznie udac sie do lekarza zlecającego powyzsze badanie.
Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne