Interpretacje wyników biopsji stercza

Proszę o interpretację wyników biopsji: płat prawy - 7bioptato od1 do 1,6 cm; płat lewy - 8 bioptatów od 03 do 1,2 cm; płat prawy hyperplasia nodularis - miejsce pobrania stercz; płat lewy adenocarcinoma gleason (2+2) około 5-% (w trzech bioptatach) - miejsce pobrania stercz. Mam 57 lat. Pozdrawiam, Kazimierz

Lek. Marta Hat

Witam! W bioptatach z prawego płata rozpoznano przerost guzkowy gruczołu krokowego, czyli obraz patomorfologiczny charakterystyczny dla łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W płacie lewym rozpoznano gruczolakoraka prostaty, gdzie utkanie raka nie wynosi około 5% materiału z biopsji. Suma Gleasona określa stopień złośliwości, w Pana przypadku oznacza niski stopień agresji nowotworu. Postępowanie w przypadku raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania choroby, biorąc pod uwagę także wiek pacjenta, złośliwość nowotworu, inne choroby przewlekłe oraz po części preferencje pacjenta. W przypadku spodziewanego przeżycia powyżej 10 lat zalecana jest operacja, w przypadku braku zgody na zabieg lub przeciwwskazań do zabiegu radioterapia. Pozdrawiam serdecznie!