Intrepretacja badania

Witam, jestem 33-letnią kobietą, od 7 miesięcy cierpię na ostre bóle kręgosłupa. Po wielu wizytach lekarskich zrobiono mi rezonans magnetyczny. Oto wynik: duże skrzywienie kręgosłupa piersiowego w lewo z powodu zmiany rozwojowej w postaci półkręgu D8, który przyjął stożkowaty kształt pomiędzy kręgami D7 i D9. Pomiędzy trzonami D7/D8/D9 cechy hypoplazji krążków. Rdzeń piersiowy modeluje się lekko na krzywiznę. Krążek L5/S1 z tendencją do uwypuklania się dokanałowego, nieznacznie modeluje worek oponowy, poza tym nie stwierdza się zmian uciskowych. Proszę o jasne wytłumaczenie wyniku badania i zalecenia. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na występowanie u Pani znacznego skrzywienia kręgosłupa piersiowego, wynikającego z zaburzenia budowy kręgu, które ma charakter wrodzony. Ponadto, widoczne są zmiany zwyrodnieniowe na granicy odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa. Opierając się na dostarczonym przez Panią opisie, wydaje się, że zmiany zwyrodnieniowe nie są bardzo zaawansowane, a największe dolegliwości bólowe mają związek ze skrzywieniem kręgosłupa. Dalsze postępowanie obejmuje rehabilitację oraz leczenie operacyjne. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz neurochirurg lub neuroortopeda, który oprócz wyniku badania rezonansu magnetycznego bierze pod uwagę stan kliniczny pacjenta oraz występujące objawy.