Intrepretacja wyników morfologii krwi w problemach z odchudzaniem

Nie tracę na wadzę, choć uprawiam sport (co drugi dzień biegam ok. 12 km) i zjadam nie więcej niż 2000 kal. Mam 49 lat i lekką nadwagę. Przy wzroście 176 cm ważę 78 kg (jestem raczej krępej budowy). Miałem wrażenie, że powodem tego stanu rzeczy może być tarczyca, ale wyniki są w normie. Podaję całą morfologię krwi, ponieważ zapewne poszczególne parametry trzeba czytać łącznie. Nie mam żadnych dolegliwości, prócz tego, że wypijam duże ilości wody i szczególnie po południu odczuwam zmęczenie. Wykonuję pracę siedzącą. Wyniki: WBC - 4.O/ ERYTROCYTY - 4,66/ HEMOGL - 16,1/ HEMATOKRYT 43,8/ MCV - 94,0/ MCH - 34,5/ MCHC - 36,8/ PŁYTKI KRWI - 164/ LYM - 29,4% / MXD% - 8,1/ NEU% - 62,O/ LYPH - 29,4/ MXD - 8.1/NEUT 62/ PWD 14,0/ RDV-CV - 13,9/ RDW-SD - 44,2/ MVP - 11,O GLUKOZA - 79/ CHOLESTEROL - 192/ CHOLESTEROL HDL - 43,98/ TRÓJGLICERYDY - 85 LDL - WYLICZALNY - 131 TSH - 2,05/ PSA TOTAL 1,230 Jak widać podwyższone są MCH, MPV oraz LDL (źródłem tego ostatniego jest raczej jak sądzę stres, niż dieta). Proszę o interpretację wyników i sugestie dotyczące ewentualnych dodatkowych badań.

MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie!

Pana BMI wynosi 25,2 więc w zasadzie prawie na granicy prawidłowej wagi/nadwagi. W określaniu prawidłowej masy ciała istotna jest także budowa ciała oraz pomiar tkanki tłuszczowej. Należy podkreślić, że zgodnie z ostatnimi doniesieniami ze świata medycyny, regularny wysiłek fizyczny typu kardio (a więc bieganie) ma większe znaczenie dla ryzyka chorób układu krążenia oraz zapobiegania śmiertelności niż utrzymywanie wagi poniżej 25 w skali BMI.

Piszę o znaczeniu budowy ciała, ponieważ osoby o tzw. mocnym kośćcu oraz większej masie mięśniowej będą ważyć więcej niż osoby o tym samym wzroście z większą zawartością tkanki tłuszczowej ale drobnym kośćcu.

Jeżeli chodzi o wynik morfologii, parametry są w normie. MCH oraz MPV nie mają znaczenia klinicznego i przy dobrych pozostałych parametrach nie bierze się ich pod uwagę.

Co do poziomu cholesterolu całkowitego, to docelowo powinien on wynosić poniżej 200 mg/dl - tak jest u Pana. Co do LDL - wynik opisywany jest jako wartość wyliczona a nie oznaczona a więc nie jest to faktyczny poziom cholesterolu LDL (są jeszcze inne frakcje cholesterolu).

A więc ogólnie wyniki Pana badań nie wzbudzają niepokoju.

Jeżeli interesuje Pana jakie dotyczy Pana zagrożenie chorobami układu krążenia, służy do tego skala SCORE. W tej skali ważny jest wiek, poziom cholesterolu LDL ale także ciśnienie tętnicze oraz fakt palenia tytoniu. Na stronie http://www.faktymedyczne.pl/kalkulatory,score.html?gclid=COCzyMTJ-qwCFQa... jest kalkulator, gdzie można obliczyć 10-letnie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych podstawiając do wzoru odpowiednie parametry.

Podsumowując zatem - będąc na Pana miejscu nie skupiałabym się tak bardzo na konieczności dalszej utraty wagi. Tak jak wspomniałam - na wagę składa się nie tylko tkanka tłuszczowa, mięśnie i kości ważą dużo więcej. Konieczna jest za to kontynuacja regularnych treningów, dieta niskotłuszczowa, niskosodowa, regularna kontrola ciśnienia tętniczego oraz niepalenie tytoniu.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty