Introwertyk czy autyzm?

Mam pytanie, czy introwertyzm jest dziedziczny? Jestem introwertyczką. Jako dziecko byłam bardzo nieśmiała, wyrosłam z tego, choć wciąż nie czuje się zbyt dobrze w dużym gronie ludzi. Mój syn poszedł do zerówki, też jest nieśmiały, nie przepada za zabawami grupowymi. Uczy się dobrze. Zanim poszedł do zerówki znał literki, ale jeszcze nie umiał czytać. Teraz czyta płynnie, dobrze liczy. Nauczycielka mówi, że intelektualnie rozwija się bardzo dobrze, ale różni się od innych dzieci. Nie lubi bawić się w grupie, woli się bawić sam, czasem z jednym lub z dwoma kolegami. Prace na zajęciach robi dobrze, ale jak się go pogania to popełnia błędy. Jest małomówny, najchętniej odpowiada jednym lub dwoma słowami (ma bogaty zasób słów - opinia pedagoga), nieraz ma kłopoty z koncentracją, wydaje się bujać w obłokach. Czasem podczas zabaw grupowych po jakimś czasie po prostu odchodzi na bok i nie chce się dalej bawić z dziećmi.

W domu mówi czego nauczył się na zajęciach, pyta o rzeczy których nie zrozumiał, opowiada co robiły dzieci. Najczęściej mówi o dwóch kolegach, których lubi. W szkole nie chce rywalizować, nawet jak coś dobrze umie i wie to jak się go nauczyciel nie spyta to sam nie odpowie. Nie lubi publicznie okazywać uczuć, przytula się w domu. W związku z tym mam pytanie czym się różni autyzm od introwertyzmu?

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Najprawdopodobniej dziecko przejawia takie cechy osobowościowe, które sprawiają, że nie wyróżnia się z tłumu i trudno mu zaistnieć w grupie. Zachęcam do włączania dziecka do zabaw z rówieśnikami poza szkołą np. w kółkach zainteresowań, gdzie mógłby wykazać się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Dobrze jest zachęcać synka do podejmowania różnych form aktywności, tak aby uczył się nowych umiejętności i uświadomił sobie, że wiele potrafi, nawet pozornie trudnych rzeczy, co na pewno wzmocni jego poczucie wartości i podniesie samoocenę i być może przełoży się na kontakty z rówieśnikami;)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, introwertyzm to typ osobowości. I tu nie doszukiwałabym się autyzmu u synka tylko bardziej cech jakie posiadają osoby introwertyczne jeśli o tym mówimy. Na pewno pomoże wspieranie uzdolnień dziecka i podnoszenie jego samooceny bo wtedy nawet jak jest nieśmiały to zbuduje się u niego pewność siebie. Pielęgnować jego kontakty z kolegami, których lubi,zaprosć by wspólnie spędzili czas czy zorganizować jakąś atrakcję np urodzinową, itp.Można poprosić o pomoc nauczyciela by faktycznie częściej pytali syna i tym samym dali mu się wykazać wiedzą. I stosować pochwały jeśli zauważy się sytuacje, w których pokonał swoją nieśmiałość, zauważać i docenić.
Z pozdrowieniami AM