Intubacja a odsysanie wydzieliny

Witam, czytam materiały o intubacji. Jestem tym zainteresowany ponieważ moja babcia zmarła kilka dni temu w szpitalu. Podczas stany agonii zalegała jej wydzielina w gardle lub tchawicy, pielęgniarki dokonywały odsysania tej flegmy. Jestem ciekaw czy to była inkubacja czy inny zabieg, nie mam pojęcia jak to robiły bo wypraszały bliskich z sali i zamykały drzwi. Bardzo pragnę to wiedzieć bo podczas jednego z odsysania Babcia zmarła. Czy takie odsysanie flegmy sprawia ból? Proszę o pełną odp. Dzięk

Intubacja to zabieg polegający na umieszczeniu w tchawicy rurki, która służy do oddychania i podłączenia chorego do respiratora. Z reguły do odsysania wydzieliny z drzewa oskrzelowego nie intubuje się chorego, choć w wyjątkowych sytuacjach można to zrobić. Odsysanie nie jest więc intubacją. Pielęgniarki wypraszają w trakcie wykonywania takiego zabiegu, gdyż może być on nieprzyjemny wizualnie i akustycznie dla osób bliskich choremu. Odsysanie jest nieprzyjemnym uczuciem i nieumiejętnie wykonane może być bolesne.

Witam pana!
Odsysanie wydzieliny z gardła odbywa się bezpośrednio za pomocą cewnika do odsysania, natomiast odsysanie wydzieliny z tchawicy odbywa się najczęściej przez rurkę intubacyjną. Pielęgniarki zawsze wypraszają z sali podczas tzw. zabiegów pielęgnacyjnych i jest to związane z tym, że te zabiegi wymagają spokoju i skupienia nad tym co się robi, a poza tym nieprzyjemnie one wyglądają, ale trzeba je wykonać, gdyż wydzielina wszystko jedno gdzie zalega wymaga okresowego usuwania. Odsysanie wydzieliny z rurki może powodować nieprzyjemne doznania, ale równie nieprzyjemnym doznaniem jest intubacja i obecność rurki dotchawiczej w tchawicy, jeszcze uszczelnianej balonem.
Moim zdaniem fakt zgonu babci i odsysania wydzieliny są niezwiązane ze sobą, ponieważ jeżeli babcia przebywała w OIT (a tak to brzmi) i była zaintubowana to świadczy to o ciężkim stanie ogólnym. Odsetek śmiertelności osób w starszym wieku przebywających na OIT i wymagających intubacji jest bardzo wysoki. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dana osoba przeżyje pobyt w OIT, a takżę kiedy dokładnie umrze. Fakt, że zmarła w momencie odsysania wydzieliny, kiedy pan został wyproszony z sali może być przykrym zbiegiem okoliczności.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pana pytanie.