Jadłospis dla 13-latki, która jest ciągle zmęczona i niewyspana

Jak powinien wyglądać jadłospis dla 13 latki? Witam Moja córka ma 13 lat 168 wzrostu i waży 48 kg raczej nie chce schudnąć ani przytyć tylko chce się dobrze odżywiać, ponieważ ma problemy z niedosypianiem, nie może się wyspać. Wygląda na strasznie zmęczoną i bez energii. Czy mogli by państwo coś na to polecić, doradzić jak ma się odżywiać ? Z góry dziękuje !

Witam. Przede wszystkim należy zastanowić się czy zmęczenie córki na pewno spowodowane jest złymi nawykami żywieniowymi. W pierwszej kolejności proszę skonsultować się z pediatrą, który wykluczy ewentualnie istniejące choroby. Być może są to pierwsze sygnały niedomagania tarczycy, co wiązałoby się z wprowadzeniem zmian w menu. Jeśli córka jest zdrowa dla poprawy samopoczucia powinna przede wszystkim spożywać 5 posiłków w ciągu dnia. Każdy z nich powinien być złożony z białka (mięso, ryby, twarogi, jaja, itp.), węglowodanów, najlepiej pełnoziarnistych (pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste płatki, makarony, itp.) oraz porcji warzyw. Nie wolno również zapomnieć o tłuszczach, tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najzdrowsze są produkty będące źródłem tłuszczu pochodzenia roślinnego, czyli oliwy, oleje, orzechy, nasiona, ryby (zwłaszcza morskie). Bardzo ważne by córka ostatni posiłek zjadała najpóźniej o godz. 20, lub 2-3 godz. przed snem. Owoce powinny pojawiać się codziennie ale najlepiej zjadać je do godziny 16, gdyż zjadane późno wieczorem fermentują w żołądku przez co również mogą zaburzyć spokojny sen.