Jadłospis dla uczennicy

Witam, mam na imię Gosia. Mam 13lat, ważę 50kg, mam 150 cm wzrostu. Wcześniej nie odchudzałam się. W mojej rodzinie nie występuję otyłość ani nadwaga. Nie byłam z tym u lekarza. JADŁOSPIS: 1. Śniadanie : zapiekanki najczęściej, drugiego śniadania nie jem w szkole, bo nie jestem głodna. 2.Obiad : jem najczęściej po szkole w godzinach popołudniowych, nie jem w szkole obiadu, bo nie mam czasu...Czasami w ogóle nie jadam obiadów, bo od razu po gimnazjum idę do szkoły muzycznej i nie mam czasu jeść obiadów. 3.Wracam do domu zjem szybko kolację i dalej się uczę...;) W weekend i w wakacje jem regularnie posiłki. A czasami w roku szkolnym potrafię zjeść dużo słodyczy. Ja często choruję, przeważnie co dwa miesiące, czasami nawet zdarza się co miesiąc. Choruję na zapalenie gardła, płuc itp. Nie wiem, czy to jest nadwaga czy nie, ale też mnie to martwi, że mam duże piersi, moje koleżanki z gimnazjum mają mniejsze ode mnie...

Gosiu,
Twoja waga jest jeszcze w normie, nie masz nadwagi. Dobrze, że nie stosujesz diet, ponieważ są dla Ciebie niewskazane, ale powinnaś troszkę zmienić swój sposób odżywiania, ponieważ nie jest prawidłowy. Powinnaś jak najszybciej wprowadzić zdrowe nawyki do swojej diety, by uniknąć problemów w przyszłości:

1. Zapiekanki nie są dobre na śniadanie. Powinnaś zjeść koniecznie I śniadanie w domu i powinny to być najlepiej kanapki z razowego pieczywa z chudą wędliną lub serem z dodatkiem warzyw lub płatki zbożowe/owsianka na mleku/jogurcie/kefirze z dodatkiem owoców świeżych lub bakalii.
2. Powinnaś zjeść II śniadanie, ponieważ w szkole zużywasz dużo energii i potrzebuje jej również Twój mózg. Będziesz się lepiej koncentrować i nie będziesz rozdrażniona. Możliwe, że nie jesteś głodna z powodu zapiekanek, które ,,zapychają'', ale jeśli będziesz spożywać regularnie 4-5 posiłków to organizm sam będzie dopominał się o drugie śniadanie. Na II śniadanie możesz zjeść kanapkę, jogurt owocowy, jabłko lub inny owoc, sok warzywny lub owocowy bez cukru itp.
3. Postaraj się jednak zjeść zawsze obiad, a jeśli nie zdążasz, to może jednak w szkole? Ewentualnie możesz zabrać coś ze sobą do szkoły muzycznej. Między Twoim śniadaniem o kolacją jest za długa przerwa i Twój organizm musi magazynować tłuszcz, ponieważ go głodzisz.
4. Zjedz małą przekąską na podwieczorek i kolację najpóźniej 2 godziny przed snem. Pięć posiłków może się wydawać dużą liczbą, ale nie wszystkie muszą być tak duże, jak obiad. Zresztą czasem jeśli coś przegryzamy, to okazuje się, że jemy ich nawet więcej.
Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na słodycze, ale jeśli potrzebujesz większej dawki energii np. podczas nauki sięgnij po suszone owoce (morele, śliwki, żurawinę, jabłka) lub orzechy, czy migdały - kilka sztuk lub małą garstkę.

Powinnaś zdrowo się odżywiać, aby wzmocnić swoją odporność. Zapoznaj się z piramidą żywienia: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Nie martw się swoimi piersiami, ponieważ dziewczęta dojrzewają w różnym tempie i to, że masz większe piersi nie jest niczym złym, czy nieprawidłowym. Za kilka lat będą Cię cieszyć i koleżanki będą Ci ich na pewno zazdrościć:-)

Pozdrawiam