Jadłospis odchudzający dla dziecka

Jest to chłopiec dziewięcioletni, waży 50kg, chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej. Podjęliśmy raz próbę odchudzania, podczas wakacji, nawet byłam zadowolona z efektów ale kiedy wrócił do szkoły to nadrobił stracone kilogramy. A teraz podczas zimy, kiedy syn spędza czas głównie w domu, dużo się uczy, ,,strasznie'' przybrał na wadze. Pozostałe moje dzieci też były ,,pulpecikami'' ale nie aż tak, nigdy nie musieliśmy stosować diet. Lekarz rodzinny nigdy nie zalecił badań, chociaż podczas bilansu stwierdził nadwagę, no ale to było dwa lata temu. Od tego czasu jeszcze bardziej utył. Syn nie choruje, jest zdrowym, wesołym, ruchliwym dzieckiem. Jego przykładowy jadłospis wygląda tak: *od poniedziałku do piątku (kiedy chodzi do szkoły) jest w zasadzie tak samo: Godz. 7:00 śniadanie: kanapka (pieczywo białe) z szynką, kubek owocowej herbaty godz. 10:15 mały soczek ze słomką i pączek bądź drożdżówka godz. 13:00 jakaś kanapka lub baton czy jogurt godz. 15:00 obiad: zupa albo ziemniaki i kotlet+ surówka z buraczków godz. 18:00 kolacja: to różnie, czasem są to 2 kanapki z szynką bądź naleśnik z dżemem, czasem kawałek pizzy, naprawdę różnie. Czasem jest to ostatni posiłek ale czasem jeszcze podje a zazwyczaj są to chipsy. Natomiast podczas weekendu śniadanie zjada około godz. 11ej, czasem w ogóle nie zje śniadania a pierwszym posiłkiem jest obiad. dalej dzień wygląda podobnie.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podała Pani wzrostu syna, a jest to parametr niezbędny do określenia BMI i odniesienia jego wartości na siatkach centylowych. Nie mogę więc określić jak znaczna jest otyłość/nadwaga u Pani syna.

Jeżeli chce Pani uzyskać konkretną dietę, należy udać się do dietetyka. Przeanalizuje on jadłospis syna, przeprowadzi wywiad, dokona wszelkich pomiarów.
W przytoczonym jadłospisie jest szereg błędów dietetycznych, które powinna Pani wziąć pod uwagę i starać się poprawić:
- śniadanie - białe pieczywo (zastąpić ciemnym)
- II śniadanie w szkole - zbyt duży udział cukrów prostych - batoniki, pączki, soki owocowe są produktami bardzo słodkimi, sprzyjają rozwojowi otyłości u dzieci (zamiast tego - kanapka z razowego pieczywa, jabłko, woda mineralna)
- kolejny posiłek w ciągu dnia - podobne błędy - batony, drożdżówki (cukry proste i tłuszcz), jogurt nie musi być wyeliminowany jeżeli jest to jogurt naturalny, bez dodatków
- obiad powinien stanowić produkty o małej zawartości tłuszczu - czyli wyeliminować kotlety (smażone), zastąpić mięsem/rybą gotowanymi/pieczonymi w folii lub gotowanymi na parze
- zamiast ziemniaków - grube kasze, brązowy ryż lub paraboiled
- zwiększyć ilość surowych warzyw
- kolacja (najpóźniej 3-4 godziny przed snem) - nie mogą być to produkty zawierające węglowodany proste i tłuszcz czyli naleśniki z dżemem, pizza. Wszystkie te produkty są ciężkostrawne (dziecko gorzej śpi), a do tego przyczyniają się do rozwoju otyłości. Proszę zastąpić je sałatkami warzywnymi, np. z rybą, kromką pieczywa ciemnego z chudą wędliną i warzywami.

Ponadto należy wyeliminować podjadanie, szczególnie produktów nie zalecanych dzieciom - chipsy, batoniki itp. Należy także wyłączyć słodycze oraz cukier z diety.

Syn powinien zwiększyć aktywność fizyczną. Sama dieta nie przyniesie rezultatów, jeżeli nie będzie wspomagane zużycie nadmiaru kalorii poprzez odpowiednią aktywność fizyczną. Sport powinien być uprawiany regularnie.

Proszę zapoznać się z artykułami
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym
http://portal.abczdrowie.pl/drugie-sniadanie-dla-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/sniadania-dla-dzieci

Pozdrawiam i życzę powodzenia