Jadłospisy na diecie 1500 kalorii

Znalazlam w internecie gotowe zestawy posiłków dla diety 1500 zastawione przez dietetyka czy muszę się kurczowo ich trzymać czy mogę np zamieniać kolacje czy inne posiłki z danych zestawów bo za niektórymi składnikami nie przepadam czy mogę sama sobie układać jadłospis nie przekraczający 1500 kalorii czy lepiej trzymać się tych schematów ?

Witam serdecznie,

diety o zmniejszonej ilości kalorii powinny być wprowadzane pod kontrolą dietetyka. Poziom zapotrzebowania energetycznego jest ustalany indywidualnie i zależny od wielu czynników min. wieku, wagi, rodzaju wykonywanej pracy czy codziennej aktywności fizycznej. W tym celu przeprowadza się wywiad żywieniowy, w którym uwzględnia się upodobania kulinarne pacjenta (dieta, w której znajdują się produkty nielubiane ma większe ryzyko niepowodzenia). Internetowe jadłospisy są przykładowym modelem i ciężko jest odpowiedzieć na pytanie czy zamiana poszczególnych posiłków będzie dobrym rozwiązaniem. Głównym argumentem jest fakt, że dzienny jadłospis zawiera w sobie odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczy i nie wiem czy po zamianie proporcje tych składników nie ulegną zmianie. Zachęcam Panią do skontaktowania się z dietetykiem, który z pewnością udzieli Pani wskazówek i opracuje jadłospis dostosowany do Pani indywidualnych potrzeb. Życzę powodzenia!

Witam, najbardziej skuteczne diety to diety indywidualizowane. Adresowane do konkretnego pacjenta pod kątem jego indywidualnego metabolizmu. Ważne jest również określenie funkcji narządów, wszystko to ustala sie na podstawie dokładnych badań krwi i wywiadu. I dopiero wtedy można zbudować skuteczną dietę dla pacjenta. Stosowanie gotowych wzorów czy to z internetu czy z książek nie jest najlepszym pomysłem jeśli chce Pani schudnąć skutecznie i bez efektu yo-yo, pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,nie podała Pani wzrostu ani wagi ciała, więc nie mogę obliczyć dla Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Najlepiej wydrukować jadłospisy i udać się z nimi do dietetyka, on określi czy bedą dla Pani odpowiednie. Pozdrawiam.

Witam, osobiscie uważam, że jadłospisy ułożone "ogólnie" są raczej jadłospisami orientacyjnymi, nie podważając oczywiście ich wartości merytorycznej, nie wiem, nie widzę ich, więc się nie wypowiadam na ich temat. Ale nie podaje Pani parametrów niezbędnych do obliczenia właściwej energetyczności diety, więc nie można ocenić, czy ta dieta i te jadłospisy będą dla Pani bezpieczne i skuteczne.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl