Jądra mojego partnera

Jakiś czas temu zauważyłam, że jądra mojego partnera są nierówne, tzn. jedno jest małe jak a drugie duże jakby spuchnięte i kilka razy większe od drugiego i jakby tak wyżej! Czy to jest wada genetyczna? Co może być tego przyczyna i czy może to prowadzić do niepłodności?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nierówne ułożenie jąder pod względem wysokości jest zupełnie normalne. Najczęściej lewe jądro położone jest niżej od prawego. Nie jest to powód do niepokoju. Zastanawiająca może być jednak znaczna różnica w ich wielkości.

Jeśli rzeczywiście, jak Pani to opisuje jedno z jąder jest kilka razy większe od drugiego wskazana może być konsultacja u urologa. Przyczyn takiego stanu może być bowiem wiele i konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu oraz ewentualnie wykonanie badań dodatkowych. Do powiększenia jądra może dojść w przypadku rozwijającej się przepukliny pachwinowej, zapalenia jądra, wodniaka, zapalenia żył powrózka naczyniowego oraz zmian nowotworowych. Warto zapytać partnera o występujące objawy i zachęcić go do wizyty u lekarza.

Być może jest to jedynie spowodowane normalną asymetrią budowy ciała, ale gdyby występował u podłoża tego objawy poważniejszy problem lepiej wykryć go wcześniej. Na podstawie samego jedynie objawu nikt nie jest też w stanie stwierdzić, czy Pani partner może mieć problemy z płodnością lub czy jest to zmiana o podłożu genetycznym.
Pozdrawiam.