Jajniki obustronne z licznymi pęcherzykami a ciąża

jestem w 10 tygodniu ciąży. na badaniu USG mam adnotacje: jajniki obustronnie z licznymi pecherzykami(torbielowate) co to oznacza? czy ciaza jest zagrozona?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zespół policystycznych jajników jest chorobą, w której, z nie do końca wyjaśnionych przyczyn, zatrzymany jest rozwój pęcherzyka komórki jajowej. Z tego powodu na powierzchni jajnika pojawia się wiele niepękniętych pęcherzyków, które nie uwolniły komórek jajowych. Komórki tych pęcherzyków produkują w nadmiarze męskie hormony płciowe, co jest powodem wielu objawów, na jakie cierpi chora na PCOS. Jeżeli dojdzie już do zapłodnienia ciąża taka z pewnością wymaga stałego monitorowania co jednak nie oznacz iż nie może zakończyć się sukcesem.