Jajniki po operacji usunięcia torbieli

Witam. Mam 32 lata. Cztery miesiące temu miałam operację usunięcia torbieli jajnika. Była to torbiel ciałka żółtego. Teraz czuję się dobrze, zrobiłam badanie markerów C125 i wynik jest niski, bo 5 (przed operacją był 65), badanie usg też jest okej. Jednak ja cały czas od operacji czuję pieczenie i słabe bóle w lewej części brzucha. Ból ten promieniuje do biodra. Jest to chyba ból jajnika, bo w trakcie owulacji narasta. Zrobiłam już od operacji 3 razy usg i moja lekarka mówi, że wszystko jest super, okres też dostaję terminowo. Więc dlaczego mnie piecze i pobolewa? Czy może jest to naturalne po operacji? Muszę to wyjaśnić, bo planuję ciążę i boję się komplikacji lub poronienia z powodu chorych jajników. Dodam jeszcze, że OB też jest niskie. Więc dlaczego piecze i boli, gdy uciskam brzuch w miejscu, gdzie jest jajnik? Czy istnieją jeszcze jakieś badania, które stwierdzą, czy moje jajniki są naprawdę zdrowe? Pozdrawiam:)

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opisywane dolegliwości po operacji jajników (a w praktyce po każdej operacji w jamie brzusznej) w większości przypadków związane są z tworzeniem się zrostów otrzewnej, które niestety, ale stwarzają pewne naprężenia w jamie brzusznej, powodujące w dalszej kolejności bóle narządów i tkanek unerwionych bólowo.

Tak jak napisałem, każda operacja w jamie brzusznej powoduje tworzenie się mniej lub bardziej obszernych zrostów - nie znamy do tej pory metody, która mogłaby im zapobiegać. Ich powstawanie związane jest z miejscowym zapaleniem otrzewnej.

Małe zrosty, powodujące jedynie małe dolegliwości bólowe, zazwyczaj nie stwarzają problemów z przebiegiem ciąży. Mogą niestety powodować pewne problemy z zajściem w ciążę. Duże zrosty mogą spowodować zwężenie i zaburzenie funkcji jajowodów, co powoduje niepłodność. Jednak w Pani przypadku zapewne nie będzie z tym problemów.

Objawy bólowe związane ze zrostami pooperacyjnymi utrzymują się różny czas u różnych pacjentek. W większości przypadków z czasem zmniejszają swoje nasilenie, a nawet zanikają. Proszę więc być dobrej myśli.

Proponuję porozmawiać o swoich wątpliwościach ze swoim ginekologiem. Na pewno z chęcią o nich porozmawia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.