Jak bardziej panować nad swoimi emocjami?

Witam. Ogólnie chodzi o to że od dłuższego czasu mam jakiś problem ze sobą ale nie wiem czym jest to spowodowane. Wcale nie panuje nad swoimi emocjami, czuje że to one jakby przejmują kontrolę nade mną. Głównie jest to złość, jakaś taka agresja. Często też te emocje nie są adekwatne do sytuacji jaka w tym momencie jest. Nastrój zmienia mi się baaardzo często bez przyczyny. Dodam że od zawsze mam niskie poczucie własnej wartości, miałam zaburzenia odżywiania i naprawdę okropnie boje się samotności. Wydaje mi się że podświadomie manipuluje ludźmi - przyjaciółmi i chlopakiem, aby tylko nikt mnie nie zostawił. Czasami mam wyolbrzymiony lęk że coś złego się stanie, najczęściej że właśnie ludzie się ode mnie odwrócą. Gdyby to było ważne mam 18 lat, od zawsze byłam impulsywna ale w ostatnich miesiącach to wszystko naprawdę stało się uciążliwe i zaczęłam to zauważać. W dzieciństwie nie doświadczyłam miłości od strony ojca, byłam przez niego ciągle krytykowana, brak żadnej empatii itp. Myślę że to mocno na mnie wpłynęło, do teraz mamy zły kontakt i nie potrafimy się dogadać. Co może mi dolegać? Do psychologa narazie nie mam jak pójść, wyjedzam do pracy na miesiąc.

Dzień dobry,
Niestety na podstawie opisu tych objawów nie mogę postawić konkretnej diagnozy, ponieważ wymagałoby to obszerniejszego wywiadu. Dodatkowo nie zawsze postawienie diagnozy określonego zaburzenia jest możliwe, gdyż obecne w danym momencie objawy u pacjenta nie zawsze spełniają kryteria diagnostyczne jakiegoś zaburzenia psychicznego. Opisana sytuacja ma zwykle miejsce, gdy obraz kliniczny konkretnego zaburzenia się klaruje (zaburzenie rozwija się i dochodzą nowe objawy) lub dany pacjent doświadcza objawów psychopatologicznych, ale nie są one powiązane ściśle z żadną jednostką nozologiczną. Klientami psychologów i psychiatrów są nie tylko osoby cierpiące z powodu określonego zaburzenia. W Pani przypadku nie wiem, czy wskazane objawy są przejawem zaburzenia/zaburzeń np. zaburzeń osobowości, depresji, czy też przejawem np. kryzysu psychicznego lub niezdolności do radzenia sobie ze stresem. Doradzałabym konsultację w gabinecie oraz rozpoczęcie psychoterapii u psychologa psychoterapeuty. Sądzę, że w przypadku opisanych objawów ta metoda leczenia mogłaby się okazać skuteczna. Mam nadzieję, że po powrocie z pracy uda się Pani do specjalisty i stopniowo Pani stan będzie ulegał poprawie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/