Jak bardzo antybiotyk obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry. Mam 18 lat i od pół roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Y***. Kilka dni temu z powodu choroby lekarz zapisał mi antybiotyk A***. Zaczęłam go brać 24 czerwca wieczorem i jednocześnie tego samego dnia o godzinie 17.00 przyjęłam 10. tabletkę z opakowania. Antybiotyk brałam do dzisiaj. Wczoraj odbyłam pełny stosunek z partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia :( Co zrobić, aby zapobiec ciąży? Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli antybiotyk zmniejszał skuteczność antykoncepcji doustnej, to powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy) przez cały czas przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu. W tej sytuacji proponuję przyjęcie "tabletki po stosunku" oraz połączenie opakowań. Oczywiście stosowanie prezerwatyw nadal jest konieczne.