Jak bezpiecznie uprawiać seks analny?

Jestem młodym gejem. Niedługo chyba będzie mój pierwszy raz. Trochę panikuję. Jestem gejem pasywnym. Wiem, że muszę się do tego przygotować. Trzeba dokładnie umyć okolice odbytu, w środku chyba też. Nie wiem czym i jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie. Nie chcę się skompromitować przed partnerem. Bardzo niewiele wiem o stosunkach gejów. Państwa strona wydaj mi się być profesjonalna, więc zwracam się do państwa o pomoc. Jeśli znają państwo jakieś podobne przypadki, albo wiedzą, jak odbywa się stosunek homoseksualny, to prosiłbym o opis i może jakąś instrukcję jak się bezpiecznie przygotować. Zależałoby mi też na zasadach bezpiecznego seksu, zagrożeniach, chorobach i profilaktyce, jak dbać o higienę i tak dalej. Naprawdę bardzo się boję, nie wiem już gdzie i do kogo pisać. Mam nadzieję, że mogę liczyć na państwa pomoc. Z góry dziękuję Aleks.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przede wszystkim, pragnąłbym, aby uświadomił Pan sobie, że seks analny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia śluzówki i dlatego należy się liczyć z ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową (ryzyko to istnieje oczywiście także w przypadku kontaktów heteroseksualnych), dlatego partner powinien być osobą, do której mamy zaufanie, iż nie jest on nosicielem wirusa HIV, czy wirusa zapalenia wątroby typu B lub C.

Mimo zaufania konieczne jest stosowanie prezerwatyw, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Dotyczy to też stosunków oralnych, gdzie do przeniknięcia wirusa może dojść przez uszkodzoną śluzówkę. Dlatego ważne jest, aby kontakty analne podejmować z użyciem lubrykantów zmniejszających ryzyko uszkodzenia śluzówki.