Jak bezstresowo oduczyć 2,5-letnie dziecko karmienia piersią?

Mam coreczkie 2 latka i 5 miesiecy do tej pory jak usypia albo jest bardzo rozdrazniona chce piers. Jak ja oduczyc bezstresowo bo mysle ze najwyzsza pora. Probowalam roznych sztuczek ze cycuszek jest chory smarowalam cytryna probowalam odwrocic uwagie przytulajac i czytajac ksiazeczkie na dobranoc w koncu tez kategorycznym Nie . Ale widac bylo za malo kategoryczne....co robic czekac az sama zrezygnuje??

Witam!
Niestety wiele dzieci na problem z odstawieniem od piersi. Poza pokarmem, który w tym wieku nie ma już istotnego znaczenia dla dziecka, ssanie piersi pozwala czuć się bezpiecznie. Poza tym wieczorne karmienie to także forma rytuału, który pozwala mieć mamę tylko dla siebie.
Myślę, że w Pani przypadku warto skorzystać z pomocy męża, który na kilka dni spróbuje wyręczać Panią w kąpielach i wieczornym czytaniu książeczki. Musi mieć w pogotowiu butelkę z wodą i z pewnością da sobie radę. Niektóre mamy, żeby stresi rozterka były mniejsze, wychodzą z domu np. na spacer z psem, pozostawiając tacie pole do działania. Całkowicie nie da się wyeliminować stresu z życia dziecka. Stres jest elementem życia. Ważne, żeby go nie zdominował. Życzę powodzenia, J.Pluta.

W odstawianiu od piersi najważniejsza jest motywacja i konsekwencja mamy. Nie warto natomiast rezygnować ze wspólnego czasu razem- wcześniej poświęcanego na karmienie. Niech to będzie inna, również przyjemna i wyciszająca (koniecznie nowa) aktywność z mamą. Można także zaprosić tatę do pomocy.
Jeśli ma Pani postanowienie o zakończeniu karmienia należy do zrobić w sposób jednoznaczny i konsekwentny. Uleganie przedłuży okres karmienia i spowoduje więcej frustracji.