Jak biegać, aby nie uszkodzić stawów kolanowych i biodrowych?

chcialbym wiedziec jak biegac zeby nie zniszczyc stawu kolanowego i biodrowego poniewaz mam z tym problem odkad zaczalem biegac ,a biegam od 3 tyg. zaczynam miec rowniez problem podczas szybkiego biegu z niedoborem tlenu i lapie lekki bezdech do niedoszlych wymiotow co zrobic zeby to zlikwidowac nie tracic jednoczesnie na czasie i predkosci bo miewam czesto po 2,3 postoje na wdech wydech albo zwalniam dla regeneracji ale nie wiem czy to wszystko dobrze robie i biegam zawsze na pietach...

 Sylwia Ogrodowczyk

Witam,

Polecam Panu portal treningbiegacza.pl. tam naprawdę wszystko znajdzie Pan na temat biegania,

pozdrawiam!

Witam,
bieganie jest świetną aktywnością fizyczną, jednak warto zaplanować treningi i na początku nie wymagać od siebie zbyt wiele. W trosce o stawy należy wybrać odpowiednie obuwie amortyzujące kontakt stopy z podłożem. Buty to jedyny sprzęt do biegania na którym nie warto oszczędzać. Co do zadyszki to prawdopodobnie wynika ze zbyt dużego tępa lub dystansu. Na początku warto przeplatać bieg z truchtem, a nawet marszem. Z czasem kiedy wydolność organizmu wzrośnie zadyszki nie będą problemem. Po 3 tygodniach forma nie jest jeszcze na tyle dobra żeby wymagać za siebie za dużo.
Bieganie na piętach nie jest najlepszą techniką, znacznie zwalnia bieg. Najlepiej lądować na śródstopiu, wtedy bieg jest ergonomiczny.
Najważniejsza jest systematyczność, regularne treningi zbudują formę. Powodzenia