Jak brać tabletki antykoncepcyjne? Czy jestem zabezpieczona?

Witam, to znowu ja. Potrzebuje pomocy i porady specjalisty. 3 lipca pojawiło się u mnie krwawienie (było bardzo słabe i połączone z 'brudami'). Mam 17 lat i chcę zacząć współżycie, więc tego dnia zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, które przepisał mi lekarz ginekolog - Y***. 4 lipca krwawienia prawie nie było, ale również zażyłam tabletkę (zgodnie z instrukcją), 5. dnia pojawiło się dosłownie kilka kropel brązowego śluzu, więc już ich nie przyjęłam. Lecz martwi mnie to, że mogło to być tylko jakieś plamienie, ponieważ krwawienie to pojawiło się 9 dni przed oczekiwaną miesiączką. Mam okres nieregularny i zdażało mi się już takie coś. Okres przychodził raz później, raz wcześniej. 2 lipca mój chłopak penetrował mi swoim palcem pochwę i może to dlatego pojawiło się to krwawienie (jestem dziewicą). Dlatego 5 lipca przerwałam branie tabletek i zaczęłam 7-dniową przerwę. Lecz 8 lipca pojawiła się miesiączka (ta prawdziwa), przed tym bolało mnie podbrzusze i kręgosłup (jak zawsze u mnie przed miesiączką). Krwawienie tym razem było normalne, tak jak zawsze, więc wzięłam tabletkę antykoncepcyjną. To było o godzinie 10.00, 9 lipca (ponieważ okres dostałam o 23. w nocy 8 lipca ). Czy jestem zabezpieczona? Czy mogę przyjmować tabletki nadal? Dodam, że 11 lipca wzięłam dwie tabletki, ponieważ wypróżniłam się w odstępie krótszym niż 4 godziny i się wystraszyłam, że tabletka mogła się dobrze nie wchłonąć. Co z tym robić? Czy te dwie tabletki nie zakłóciły przyjmowania antykoncepcji hormonalnej? Proszę o pomoc. Dziękuję z góry. Pozdrawiam P.S. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, która mi rozjaśni na czym stoję. Czytałam wasze odpowiedzi do różnych pytań, lecz nie znalazłam takiego, które by się odnosiło do mojego przypadku.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że lekarz nie wytłumaczył Pani jak przyjmować tabletki. Po wzięciu pierwszej tabletki kontynuuje Pani opakowanie  do końca. Nie może Pani przerwać po kilku tabletkach, kiedy minie miesiączka, nie ma to żadnego sensu, za chwile dojdzie bowiem do tzw. krwawienia z odstawienia, a Pani cykl się kompletnie rozreguluje. Tak więc bierze Pani całe opakowanie, jedną tabletkę dziennie, codziennie, aż do końca i dopiero wtedy robi Pani siedmiodniową przerwę.

Obecnie nie jest Pani zabezpieczona przed ciążą. Jeżeli zacznie Pani brać teraz regularnie tabletki, to po wzięciu siedmiu, czyli po tygodniu, będzie Pani w pełni zabezpieczona.

Polecam lekturę artykułów na naszym portalu:

http://abcantykoncepcja.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna
http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-pytaniach-i-odpowi...

Pozdrawiam serdecznie!