Jak być ciągle w dobrym nastroju?

Witam, mam dwóch toksycznych znajomych. Jak wiadomo to jest ktoś kto sprawia przykrość, jest nie miły itd. Do czerwca nie mam możliwości odcięcia się od tych ludzi. Odkąd poznałam te dwie osoby, mam tak, ze gdy się z czegoś cieszę, np przylatuje rodzina z PL w odwiedziny, nagle mi się przypominają te dwie osoby, i ze będę musiała z nimi przebywać, za czym idzie zmiana nastroju na dołujący. Jak im się nie dać, i przetrwać kilka tych miesięcy? Jak być non-stop w dobrym nastroju? Jak ich olać?

Witam,

Trzymać się tego, co dla Pani ważne, ważnych wartości w swoim życiu np. rodziny. Niestety część ludzi samemu nie radzi sobie ze swoimi problemami utrudniając tym samym życie innym. Warto pomyśleć o tych osobach że prawdopodobnie sami cierpią i nie potrafią sobie pomóc.
Można spróbować także jednego z następujących sposobów:

1. Proszę ćwiczyć troskę o siebie, kiedy czuje się Pani źle, np. zauważyć jakie pojawiają się w Pani emocje i uznawać je, wiedząc że za niedługo znikną
2. Proszę porozmawiać z innymi, bardziej pozytywnymi osobami w swoim otoczeniu
3. Proszę modelować zachowanie, jakie chce Pani widzieć, kto wie, może akurat w tych dwóch osobach nastąpi jakaś mentalna zmiana
4. Proszę zadbać o najbliższą sieć wsparcia, czyli innymi słowy znaleźć pozytywnych przyjaciół na których można liczyć
5. Proszę spróbować się zdystansować, np. postanowić sobie że nie da sobie Pani zepsuć dobrego humoru i zrobić coś fajnego i przyjemnego dla siebie
6. Proszę sobie powtarzać że ta sytuacja za niedługo się skończy i prawdopodobnie za rok od teraz już nie będzie Pani o niej pamiętać

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl

Dzień dobry!
Z informacji, które Pani podała, trudno o jasną diagnozę psychoterapeutyczną. Trudno też określić, czy jest to problem, którym należy zająć się w gabinecie psychoterapeutycznym, by pomóc Pani w problemach na głębszym poziomie, które ujawniły się w kontakcie z tymi osobami, a może bardziej pomóc objawowo, by przetrwać ten czas jak najmniej boleśnie. Być może też warto zaproponować inne rozwiązanie. I tutaj znowu pojawia się pytanie, dlaczego Pani musi przebywać z tymi osobami, czy jest to konieczność zawodowa, czy jeszcze inna sytuacja przymusu? Nie mniej jest to trudna sytuacja, a ponieważ deklaruje Pani, iż ma trwać do czerwca, warto jak najszybciej poszukać pomocy. Z tego, co Pani napisała, jest Pani poza granicami Polski. Jeżeli w swojej okolicy ma Pani możliwość kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą, zachęcam do odbycia konsultacji, dzięki której będzie Pani mogła podać więcej szczegółów, odpowiedzieć na pytania, które pomogą rozwiać wątpliwości, jak Pani pomóc. Alternatywą jest kontakt z psychoterapeutą pracującym w Polsce przez Skype’a. Jeżeli będzie Pani zainteresowana taką ofertą, chętnie polecę osobę pracująca właśnie zdalnie.