Jak chronić dziecko przed zagrożeniami, jakie niesie codzienność?

Witam, jestem młodą mamą rocznego szkraba jak wiele mam niestety na co dzień spotykam się z informacjami medialnymi o zagrożeniach jakie niesie codzienność. To telefony komórkowe i wifi,to GMO w produktach spożywczych dla niemowląt, to BPA w zabawkach.Wszędzie słyszę toksyny, wirusy, czy też fale elektromagnetyczne wpływające na rozszerzanie komórek...w konsekwencji zagrożenie rakiem i innymi chorobami. Proszę o podpowiedź ak chronić dziecko i nie popadać w paranoje.

Mgr Martyna GorczyĹska

Oczywiście nie jest Pani w stanie ochronić dziecka przed wszystkimi zagrożeniami. Na wiele z nich nie mamy wpływu. Jednakże warto się skupić na tych czynnikach wpływających na nasze zdrowie, na które mamy wpływ. Czyli zadbać o zdrowe żywienie - zadbać o to aby dziecko spożywało świeże warzywa i owoce, kasze, ryby, tłuszcze roślinne. Unikać smażenia oraz podawania dziecku słodyczy i słodzonych napojów. Żywienie w bardzo dużym stopniu wpływa na odporność organizmu. Może warto zainteresować się akcją głodni zmian (glodnizmian.pl), gdzie grupa blogerów i dietetyków udziela porad jak zdrowo żywić dzieci.

Warto również pamiętać o wprowadzeniu aktywności fizycznej gdy dziecko będzie starsze - regularna aktywność fizyczna również ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Witam, młode mamy często są bardzo zmotywowane aby swemu dziecku dać wszystko co najlepsze, przejmują się wszystkim trochę nadmiarowo. Wydaje mi się,że żeby nie zwariować warto zrozumieć,że jedną z najważniejszych darów jakie może dać matka swojemu dziecku jest jego poczucie bezpieczeństwa i równowagi emocjonalnej. I w związku z tym jeśli wpadamy w paranoję warto dążyć przede wszystkim do uspokojenia samej siebie np poprzez ćwiczenia jogi, robienie sobie treningów relaksacyjnych itp. Kiedy się Pani uspokoi wewnętrznie resztę może Pani pozostawić zdrowemu rozsądkowi, on powinien podpowiadać Pani jak w codziennym życiu jak dbać o zdrowie swoje i swego dziecka.Pozdrawiam