Jak chronić wątrobę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Mam 22 lata. Od tygodnia przyjmuje leki hormonalne ( Atywia) bardzo mnie bolal od nich zoladek, a brzuch byl ogromny i caly obrzekniety. Zaczelam przyjmowac bioprazol i zoladek mniej boli i jest mniej opuchniety ale to chwilowa pomoc. Nie moge odstawic tych lekow poniewaz mam duze problemy zdrowotne. Co robic dalej i jak chronic watrobe? Przeciez nie moge przyjmowac przez iles miesiec tego biprazolu. Prosze o pomoc

Antykoncepcja hormonalna nie ma wpływu na pracę i stan żołądka, więc nie ma potrzeby w przypadku tego typu antykoncepcji zażywania osłonowo bioprazolu. Być może niezależnie od zażywanych tabletek antykoncepcyjnych doszło u Pani do jakiegoś stanu zapalnego w zakresie żołądka lub dwunastnicy i dlatego pomógł Pani bioprazol. Co do stanu wątroby mogą mieć na nią wpływ tabletki hormonalne antykoncepcyjne. Dlatego, aby sprawdzić czynność wątroby, wpływ na nią leków należałoby wykonać badania laboratoryjne funkcjonowania wątroby (bilirubina, układ krzepnięcia i enzymatyczne), a dopiero potem zastanowić się nad ochroną wątroby.