Jak chudnąć 2 kg na miesiąc?

Mam 18 lat, ważę 70-71 kg, czasem spada do 69, mam 170 cm i bardzo zależy mi na schudnięciu w tempie ok. 2 kilogramy w miesiącu. Chciałabym zrzucić 16 kilo. Obliczyłam sobie, że jeśli będę chudła w takim tempie zajmie mi to 8 miesięcy - na czym bardzo mi zależy, gdyż chciałabym dobrze wyglądać na wakacje. Niedawno byłam na diecie Dukana, lecz w 2 fazie po schudnięciu (bardzo szybkim!) 7 kilo zrezygnowałam, gdyż miałam okropne dolegliwości żołądkowe tzn. gazy, bóle brzucha i jelit oraz bardzo pogorszyła mi się cera, byłam wiecznie zmęczona, włosy stały się cieńsze, w całym organizmie pojawiły mi się skutki braku witamin oraz przy ogromnym bólu brzucha miałam bardzo mały okres.

Po diecie w ciągu dwóch tygodni wróciłam do swojej normalnej wagi, z nadwyżką 1 kg. Tak tak moi drodzy, jednak Dukan wcale nie jest taki dobry. W mojej rodzinie kilka osób było otyłych, przeważająca większość to ludzie z lekką nadwagą. Ja nie przyjmuję żadnych leków, oprócz nasercowych, gdyż w chwilach stresu mam po prostu pikawę i bezdech. Dziennie jem coś w tym stylu: śniadanie - kubek kakao, kanapka z dżemem, kanapka z serem i szynką bądź musli z serkiem homogenizowanym czy mlekiem (zawsze 0,5 procent), później obiad: ziemniaki albo kasza, mięso z sosem i surówka, na kolacje mleko z otrębami i musli, czasem śledź w śmietanie a czasem kanapki. W międzyczasie jem owoce i słodycze.

Odżywiam się w miarę regularnie. Jako osobie zdrowej bardzo mi zależy na ładnej sylwetce. Niestety jestem w klasie maturalnej i ciągłe zajęcia dodatkowe sprawiają, że nie mam czasu na sport. Pozdrawiam i proszę o radę. Wanesa

Witam,

Przede wszystkim nie stosuj popularnych diet redukcyjnych, po których jak sama się przekonałaś występuję efekt jojo, a nierzadko dodatkowe dolegliwości typu osłabienie, rozdrażnienie czy problemy z cerą, włosami i paznokciami. Jest to skutek nieprawidłowo zbilansowanej diety, która nie uwzględnia wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dodatkowo są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Najlepszą dietą są zdrowe nawyki żywieniowe, które powinnaś wprowadzić w swoje życie. Być może popełniasz niewielkie, ale istotne błędy, które przeszkadzają Ci w utracie masy ciała. Dlatego proponuję zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia, które znajdziesz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki i http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety oraz

Myślę jednak, że 16 kg utraty wagi w Twoim przypadku nie jest właściwe. Wystarczy utrata 10 kg, a Twoja masa ciała będzie idealna.

Pamiętaj też o ćwiczeniach. Dobrą formą aktywności fizycznej jest jazda na rowerze oraz pływanie. Wykorzystują one, bowiem wszystkie partie ciała, nie przeciążają stawów i nie są bardzo męczące, dzięki czemu można ćwiczyć dłużej, a tym samym skuteczniej spalać tłuszcz.

Pozdrawiam.