Jak ćwiczyć, by szybko schudnąć?

Witam. Ważę 75 kg przy wzroście 164, bardzo chciałabym schudnąć 20 kg w jakim okresie czasu jest to możliwe. Proszę o rady dotyczące jedzenia i ćwiczeń.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Szanowna Pani,
Zdrowe odchudzanie, a właściwie redukcja tkanki tłuszczowej to proces długotrwały. Na zdrowej diecie i przy aerobowych ćwiczeniach chudniemy ok. 1kg tygodniowo, zatem upragniona masa ciała jest w zasięgu Pani możliwości za ok. 5 miesięcy.
Co do ćwiczeń - spalanie tkanki tłuszczowej jest przemianą tlenową, dlatego ćwiczenia ułatwiają pozbycie się zbędnych kilogramów. Co do jakości ćwiczeń, tak, jak wspomniałam, powinny być to ćwiczenia aerobowe: bieganie, zajęcia fitness, zajęcia na siłowni z małym obciążeniem i dużą ilością powtórzeń itp.
Jeżeli chodzi o dietę - powinna pokrywać ok. 70% zapotrzebowania energetycznego pacjenta; powinna być niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa. Tłuszcze trans należy zastąpić wieklonienasyconymi kwasami tłuszczowymi - to tak w skrócie :)
Jeśli szuka Pani fachowej porady zapraszam do kontaktu!
A. Porada

Zdrowe tempo odchudzania to 0,5 - 1 kg tygodniowo, czyli od 2 do 4 kg miesięcznie. Takie tempo odchudzania nie prowadzi do nadmiernego spowolnienia organizmu i zapobiega wystąpieniu efektu jojo po diecie. Do tego odchudzając się w takim tempie jest Pani w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów więc nie pojawią się żadne niedobory.

Dzień dobry,

Prawidłowy proces odchudzania jest długotrwały, ale dzięki temu organizm uczy się prawidłowych nawyków żywieniowych.W zależności od Twojego metabolizmu oraz dotychczasowych nawyków zywieniowych 20kg możesz schudnąć w 3-8 miesięcy, a nawet 1 rok.
Powinna się Pani zgłosić do dietetyka, aby dokładnie przeanalizował nawyki żywieniowe, pokazał błędy oraz ułożył plan dietetyczny. Jeżeli nie ma takich możliwości proszę posiłkować się informacjami zawartymi w tym artykule: portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe oraz http://portal.abczdrowie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania .
Kaloryczność diety powinna wynościć około 1300 kcal nie mniej - efekt jojo.

Najlepsze ćwiczenia odchudzające to areobowe oraz basen lub aqua aerobik. Mało obciążają stawy a dodatkowo modelują całe ciało.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek