Jak ćwiczyć by zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej?

witam co ćwiczyć aby zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej? lepsze pływanie czy bieganie ? jesli będe ćwiczyła 5 razy w tygodniu i będe na diecie dukana to zrzuce coś z tkanki tluszczowej?

Nie polecam diety Dukana - może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Proponuję udać się do dietetyka w swoim mieście, aby dopasować dietę do Pani potrzeb. natomiast w przypadku aktywności fizycznej to trening cardio jest nastawiony na redukcję tkanki tłuszczowej. Nie mniej jednak musi on trwać odpowiednio długo i byc o okreslonej intensywności - tj około 60-70 % HR max. Proponuję najpierw wykonywać ćwiczenia ciężarem swojego ciała przez około 30-40 minut, a poźniej przez tyle samo biec na bieżni.

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Interesuje pewnie Panią spalanie tkanki tłuszczowej – specjalnie dla Pani troszeczkę teorii. Bieganie to bardzo dobra metoda na walkę ze zbędnymi kilogramami. Dlaczego akurat ta forma ruchu? Otóż chodzi o to, że do spalania (utleniania) tkanki tłuszczowej w mitochondriach komórek mięśniowych niezbędny jest tlen. Bez odpowiedniej dostawy tlenu, reakcja utleniania (spalania tłuszczyku) praktycznie nie nastąpi: dlatego ważna jest intensywność wysiłku. Nie może ona być zbyt wysoka, ale nie może też być przesadnie niska. Jeśli będzie biegała Pani za szybko przekroczy Pani tzw. próg przemian beztlenowych, dopływ tlenu będzie ograniczony. Wówczas zamiast spalać tłuszcz, będzie Pani spalać węglowodany, które gromadzą się w mięśniach oraz wątrobie. To jest niestety najczęstszy błąd osób chcących zrzucić kilka kilogramów: biegają za szybko, ledwo łapią oddech, po treningu czują ból we wszystkich częściach ciała, a ilość potu przeliczają na zredukowaną ilość tłuszczu. Nie tędy droga. Spocić się można skacząc na skakance przez 10 minut, ale czy w ten sposób spalimy tłuszcz? Piłkarze często mają nadwagę, mimo że trenują 5-6 dni w tygodniu, a na meczu pokonują 11-13 km. Podobnie jest choćby ze sportami wali, które nie sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Najważniejsze jest tętno wysiłku, które umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej. Najbardziej optymalną formą treningu, korzystną dla utlenienia tkanki tłuszczowej, jest bieg na poziomie do 70 proc. tętna maksymalnego. Można samemu to wyliczyć metodą kartki i ołówka. A metoda ta polega na odjęciu swojego wieku od liczby 220. Czyli, jeżeli Pani mam 20 lat, tętno maksymalne wynosi 200,(70 proc. tętna maksymalnego będzie wynosiło 140). Musi Pani biegać z tętnem około 140, minimum przez 30 minut (przy takim tętnie będzie mogła jeszcze Pani swobodnie rozmawiać przez telefon). Oczywiście nie oznacza to, że jeśli będzie biegała Pani szybciej, to przestanie spalać tkankę tłuszczową. Proces utleniana będzie trwał nadal, tyle że wolniej, za to więcej zużywać będzie glikogenu, co może osłabić Panią na resztę dnia. Glikogen - jest to glukoza zgromadzona w mięśniach oraz w wątrobie. Tą dietę Dukana niech sobie Pani podaruje. Najważniejsza jest dieta zdrowa i zbilansowana pod konkretną osobę, którą układa dietetyk. Ach ten niedoceniany zawód dietetyk. Opisana fizjologia czerpania energii (spalania tłuszczyku) również dotyczy pływania, ale to już troszeczkę bardziej skomplikowane zjawisko, związane ze specyfika środowiska wodnego. Pozdrawiam serdecznie :)

Odradzam Dieteę Dukana, jeśli nie chce sobie Pani zniszczyć zdrowia. Wszyscy moi pacjenci, którzy kiedyś błądzili i mieli epizody z dukanem mieli efekt jo-jo. Proszę udać się do dietetyk, który ułoży dla Pani odpowiednią dietę, odpowiednią kalorycznością ilością białek, tłuszczy i węglowodanów, błonnika pokarmowego i innych składników. Do tego jeśli będzie Pani ćwiczyła 4-5 razy w tygodniu (najlepiej połączyć i bieganie i pływanie, warto włączyć również ćwiczenia siłowe) to schudnie Pani i efekt będzie trwały. Podczas ćwiczeń zbuduje się masa mięśniowa, która jest gwarancja szybkiej przemiany materii i braku jo-jo.