Jak ćwiczyć podniebienie u dziecka po operacji rozszczepu podniebienia?

Córka(11mcy)urodziła się z rozszczepem podniebienia miękkiego i częściowo twardego.Jest 3mce po operacji.Chirurg zalecił nam wizytę u logopedy ale umowiono nas za prawie pół roku.Czy jest tu jakiś logopeda,foniatra itp,który mógłby zaproponować co robić z dzieckiem do tego czasu aby już cwiczyc podniebienie?Dowiedziałem się również ze podniebienie jest dość krotkie-czy to naprawdę jest coś strasznego?to prawda ze takie dzieci ledwie mowia?Jestem zalamany.Corka mowi:am,ma,mama,papa,baba,ania,nie.

Szkoda, że wyznaczono tak odległy termin wizyty logopedycznej. Zaraz po operacji rozszczepu należy dopasować działania do jakości głosek w pierwszych wyrazach, jakie występują u dziecka po operacji chirurgicznej. Należy dziecko nauczyć prawidłowego przyjmowania pokarmów i płynów. Lekarze w różny sposób zalecają masowanie blizny, więc logopeda najpierw musiałby się zapoznać z pooperacyjnymi zaleceniami lekarskimi. Bardzo ważne są też ćwiczenia prawidłowego toru oddechowego, logopedzi zaczynają zazwyczaj od chuchania, sapania i ziewania do dmuchania. Wargi i podniebienie uruchamiamy w trakcie podstawowych czynności dziecka: chodzi o prawidłowe połykanie.

Dzień dobry.
Rozszczep podniebienia jest wadą wrodzoną, rozwój mowy dziecka odbywa się w nieprawidłowych warunkach anatomicznych jamy ustnej. Upośledza ważne biologiczne funkcje prowadząc do zaburzeń: ssania, połykania, żucia, oddychania, które to funkcje mają wpływ na mowę i wymowę. Dziecko z rozszczepem nie ma anatomicznych warunków do prawidłowego rozwoju mowy. Zaburzenia mowy występujące w rozszczepach są spowodowane: brakiem zwarcia podniebienno gardłowego, obecnością szpary rozszczepowej, zanikami mięśni oraz zniekształceniami szczękowo-zgryzowymi. Gdy dziecko zaczyna mówić, w jego mowie mogą m. in. występować następujące zaburzenia: zniekształcona nosowa wymowa głosek, opuszczanie niektórych głosek, nieprawidłowa realizacja głosek, nosowe zabarwienie głosu. U dzieci z rozszczepem stosuje się ćwiczenia oddechowe, masaże, ćwiczenia rozwijające sprawność artykulatorów, czyli warg i języka, żuchwy, ćwiczenia poprawnej artykulacji poszczególnych głosek, ćwiczenia doskonalące percepcję słuchową. Niestety, bez konsultacji logopedycznej, bez instruktażu postępowania logopedycznego raczej niewiele jest Pan w stanie zrobić sam.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta,
http://www.logo-ped.gda.pl