Jak często mierzyć poziom cukru i co jeść?

Witam. Jestem w 35 tyg. ciąży, wykryto u mnie nietolerancję cukrzycową- "cukrzyca ciężarnych".   Po wypiciu 75 glukozy po 120min. wynik był 167.(norma to 140). Po wyjściu ze szpitala mierzę sama cukier na czczo, po posiłkach- godz. i 2 godz.- wiadomo po 2 h cukier jest dużo niższy i jest w normie. Jak często powinnam mierzyć cukier i co mogę jeść?   Wiadomo kobieta w ciąży potrzebuje znacznie więcej niż inni, czy dziecko urodzi się zdrowe? Boję się, tym bardziej, że mam utrudniony kontakt z diabetykiem- terminy wolne tylko na koniec roku.  Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Rozumiem, ze nie jest Pani leczona insuliną, a wystarczające jest leczenie dietą i wysiłkiem fizycznym? Jeśli tak, początkowo konieczna jest częstsza kontrola glikemii. Należy mierzyć ja na czczo, 1h i 2h po posiłkach, czasem przed snem. Jeśli przez ok. 2 tygodnie jej poziom będzie utrzymywał się w normie zwykle pomiary mogą być rzadsze. Jednak proszę skonsultować to z lekarzem sprawującym nad Panią opiekę.

Powinna Pani praktycznie wyeliminiować z diety cukry proste. Procentowy udział składników pokarmowych ma być taki jak w prawidłowej diecie, z tą różnicą, że zawierać powinien  węglowodany jedynie złożone.

Oczywiście cukrzyca stwarza pewne zagrożenie dla płodu, dlatego tak ważna jest dobra kontrola poziomu glikemii. Im lepsza jest ta kontrola, tym mniejsze zagrożenie dla dziecka.

Pozdrawiam serdecznie.