Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 0 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak często można pić napoje energetyczne?

Mam pytanie jak często można pić napoje energetyczne?
ponad rok temu

Nie wiem, w jakim znaczeniu używasz słowa "napój energetyczny" - często się zdarza, że napoje energetyzujące mylone są z napojami izotonicznymi dla sportowców/osób trenujących. Jeśli chodzi o napoje energetyczne w popularnych rozumieniu (ti..r, re. b.ll i inne), to trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno w ogóle nie powinny pić napojów energetycznych dzieci, osoby chore i młodzież, kobiety w ciąży. Osoby zdrowe: bardzo rzadko! Raczej w sytuacjach awaryjnych np. w trakcie nocnej jazdy samochodem, przy intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym. Nie powinny być pite jako zwykłe napoje. A już na pewno nie wolno mieszać ich z alkoholem. Wiele badań potwierdza, ze napoje energetyzujące poprawiają pamięć, koncentrację, refleks, wydajność i wpływają na samopoczucie. Jest to jednak efekt krótkotrwały. Zanim jednak sięgniesz po napój energetyczny musisz wiedzieć, że: - zadaniem napoju energetycznego nie jest dostarczenie nam energii, a jedynie zmobilizowanie rezerw organizmu, więc przy regularnym stosowaniu jeszcze pogłębia się odczucie zmęczenia i przeciążenie organizmu - wyniki badań nie stwierdzają, czy są one bezpieczne dla zdrowia, ale na pewno wiadomo, że pite często lub regularnie, mogą też powodować problemy z nadciśnieniem i układem krążenia (mięśniem sercowym), wątrobą, wywoływać bezsenność, stany lękowe, nawet depresję, zaburzać koncentrację i pamięć oraz wypłukują magnez - łatwo też jest je przedawkować - wypijanie kilku puszek dziennie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wypicie 6 puszek jednego dnia (ok. 1,5l) to znaczne przekroczenie dawki dziennej np. samej kofeiny. O przedawkowaniu świadczą min.: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, pobudzenie, niepokój, gonitwa myśli, drżenie rąk - łatwo uzależniają! - skład napojów energetycznych jest bardzo zbliżony, więc tak naprawdę nie ma większego znaczenia jakiej marki napoje wybierzesz Pozdrawiam!

0

Witaj, Napoje energetczne zawierają dość dużą dawkę kofeiny, ponadto są kaloryczne. Nie są wskazane dla dzieci < 15 roku życia, kobiet w ciąży oraz z chorobami układu krążenia. Obecność kofeiny sparawia że napoje te mają działanie pobudzające. Osoby pracujące umysłowo, kierowcy mogą wypijać 1 napój co 2 dzień. Pozdrawiam, Aneta Kościołek.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Napoje energetyczne są ogólnie niezdrowe, więc lepiej nie pić ich w ogóle. Są kaloryczne, zawierają sporo kofeiny, cukru i sztucznych dodatków. Nie mają pozytywnego wpływu na nasze serce. Mogą uzależniać. Zamiast napoju energetycznego lepiej wypić filiżankę kawy z mlekiem lub zielonej herbaty. Najlepsze na dodanie energii jest regularne spożywanie posiłków co 3 godziny, wtedy nie powinno odczuwać się spadków energii.

Doradca żywieniowy o specjalizacji żywienie człowieka zdrowego i chorego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety