Jak często można wykonywać prześwietlenie różnych części ciała?

Witam, zlecone mam prześwietlenie kręgosłupa odcinek piersiowy i ledźwiowy. Chciałąbym wykonać go w tym tygodniu. Jednocześnie w następnym tygodniu muszę wykonać prześwietlenie zęba. I czy to nie jest za krótki okres? Dodam również że dwa miesiące temu miałam wykonywane prześwietlenie stopy. Pozdrawiam, Marzena

Witam serdecznie,

Badanie radiologiczne powinno być zawsze wykonywane tylko i wyłącznie ze wskazań klinicznych. A ich ilość powinna być ograniczona do minimum, ponieważ w tych badaniach stosuję się promieniowanie jonizujące, które nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Badanie RTG czy TK powinno być wykonane zawsze ze wskazań klinicznych oraz wtedy kiedy postawienie prawidłowej diagnozy jest niemożliwe bez badania RTG.
Reasumując, proszę się nie bać tylko poddać zleconym badaniom radiologicznym, ponieważ lekarz wiedział co robi.

Pozdrawiam.