Jak często powinien jeść cukrzyk?

Niedawno dowiedziałam się, że moja córka jest cukrzyczką. Marysia jest z natury dość skryta. Długo ukrywała fakt, że jej małżeństwo się sypie. Dopiero, gdy mąż rozwiódł się z nią i została bez dachu nad głową, musiała powiedzieć nam o wszystkim. Wtedy też przyznała się do tego, że ma cukrzycę typu 1. Jakiś czas temu w telewizji oglądałam program poświęcony cukrzycy i stąd wiem, że cukrzycy muszą często jeść. Wydaje mi się, że córka je za rzadko. Chciałabym dopilnować pór jedzenia przez nią posiłków. Tylko, że nie wiem, jak często powinna jeść. Bardzo proszę o informację na ten temat.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Ilość jedzonych posiłków zależy od liczby wstrzyknięć insuliny i od czasu jej działania.

Zazwyczaj zaleca się spożywanie 5-7 posiłków w ciągu dnia: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, pierwsza kolacja, a czasem druga kolacja i dodatkowy posiłek przed snem. Godziny posiłków muszą być stałe, dostosowane do czasu podawania insuliny.

Posiłek należy zjeść:

- przy stosowaniu insuliny szybko działającej najpóźniej do 30 minut od zastrzyku,

- przy stosowaniu insuliny o pośrednio wydłużonym czasie najpóźniej do 40 minut od zastrzyku,

- przy stosowaniu insuliny o długim czasie działania najpóźniej do 1 godziny od zastrzyku.

W przypadku mieszanek insulin o różnym okresie działania, czas spożycia posiłku należy ustalić z lekarzem.