Jak często powinnam wykonywać profilaktyczne badania?

Mam 32 lata. Zastanawiam się, które badania powinnam robić regularnie, np. cytologie, usg piersi? Jak często je robić, żeby mieć pewność, że jestem zdrowa. Często biegam, czy powinnam zrobić jakieś badania serca? Często ostatnio się słyszy o wypadkach podczas biegów.

Aleksander Ropielewski

Cęstość badania cytologicznego zależy od wyniku poprzedniego badania. Badanie USG piersi nie jest standardowym badaniem przesiewowym i wykonuje się je jako uzupełnienie badania mammograficznego w przypadkach wątpliwych (pierwszą mammografię sugeruje się wykonać w wieku 40-49 lat w przypadkach wysokiego ryzyka a standardowo po 50 rż. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do wykonania badania usg piersi już teraz.