Jak często przysadka mózgowa ulega całkowitemu uszkodzeniu?

Witam, stwierdzono u mnie mikrogruczolaka o wymiarach 7.5 x 6.5 mm w przednim płacie przysadki mózgowej, po prawej stronie oraz ACTH zależny zespół Cushinga. Lekarz endokrynolog powiadomił mnie, iż w 90% przypadków, podczas operacji usunięcia mikrogruczolaka dochodzi do uszkodzenia przysadki mózgowej. Mam kilka pytań dotyczących życia z uszkodzoną przysadką: 1. Jak często przysadka mózgowa ulega całkowitemu uszkodzeniu? 2. Jak wygląda życie bez przysadki mózgowej/z uszkodzoną przysadką? Czy objawy są takie same (lub silniejsze) jak w przypadku niedoczynności przysadki? 3. Jeżeli wystąpi moczówka, jak długo trwa i czy można ją leczyć? 4. Jakie jest ryzyko utraty wzroku w wyniku operacji? 5. Czy leki/hormony (które będę musiał suplementować z powodu nieczynnej przysadki) są refundowane? 6. Czy można powrócić do pełnej sprawności seksualnej? Czy libido będzie utrzymywało się na standardowym poziomie (przy założeniu suplementacji testosteronu)? 7. Czy zmiany powodowane przez zespół Cushinga są odwracalne? 8. Jakie mogą być powikłania operacji? 9. Czy mam zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy? (posiadam także kostniaka 3mm w zatokach) 10. Czy powinienem coś jeszcze wiedzieć? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam :)

1. trudno powiedzieć.
2. wówczas jest całkowita jej niewydolność hormonalna.
3. można ją leczyć i nawet trzeba.
4. raczej niewielkie.
5. tak.
6. tego obiecać się nie da.
7. przy odpowiedniej suplementacji hormonów.
8. Proszę porozmawiać z chirurgiem o przebiegu i możliwych powikłaniach zabiegu.
9. nie.\
Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.