Jak często zdarza się stwardnienie zanikowe boczne wśród 20-latków?

Prawdopodobnie cierpię na nerwice ( jeszcze nie byłem u psychologa, dopiero planuje się do niego udać ) Od około 2 tygodni odczuwam fascykulację i drżenia mięśni najczęściej prawej stopy. Objawy nasilają się jak o tym myslę, wczoraj np. praktycznie wcale nie występowały bo byłem spokojny i nie myślałem o chorobie .Wmówiłem sobie, że mam stwardnienie zanikowe boczne. Jak częsta jest to choroba w moim wieku? mam 21 lat, siła mięśni na prawidłowym poziomie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia u Pana Stwardnienia zanikowego bocznego ( SLA ) jest znikome. W odniesieniu do informacji, które Pan przytoczył pragnę sprostować, że o ile leczenie metodą psychoterapii przeprowadzać może w przypadku nerwicy magister psycholog, który jest psychoterapeutą, to rozpoznanie nerwicy nie mieści się w kompetencjach psychologa. Rozpoznanie zaburzeń określanych popularnie mianem nerwicy leży w gestii lekarza specjalisty neurologa lub lekarza specjalisty psychiatry. Istotnie, dolegliwości i ich charakter, które Pan opisuje, wskazują ze znacznym prawdopodobieństwem na istnienie u Pana tzw. zaburzeń konwersyjnych, co mieści się w pojęciu nerwicy. Jednakże biorąc pod uwagę Pańskie obawy, które można by określić mianem SLA-fobii, zachęcałbym Pana do skorzystania z konsultacji specjalisty neurologa, który jest w stanie całkowicie wykluczyć to subiektywne podejrzenie o zachorowanie na to bardzo poważne, ale na szczęście również bardzo rzadkie schorzenie. Rozpoznanie SLA u osób około 20 roku życia jest zdarzeniem tak rzadkim, że mówi się o nim jako o kazuistyce. Zdarzać się tak może w przypadkach SLA dziedzicznego, występującego rodzinnie, co stanowi ok. kilka procent spośród wszystkich przypadków SLA. W Polsce średni wiek wystąpienia tej choroby wynosi 55 lat. Zapadalność na tę chorobę, np. w Wielkopolsce wynosi 0.8 / 100000 mieszkańców. Jak wiadomo przebieg choroby jest zwykle kilkuletni. Dane o umieralności na SLA u osób w wieku pomiędzy 15-24 lat określa liczba 0.04/100000 osób zmarłych. Uznanie obecności fascykulacji za możliwy objaw SLA wymagałoby nie 2-tygodniowej, ale co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji ich utrzymywania się przy obecności innych charakterystycznych objawów, jak np. drżenie języka, czy zaniki drobnych mięśni rąk, zwłaszcza kłębu kciuka. Specjalista neurolog po zbadaniu Pana będzie w stanie zobiektywizować rozpoznanie Pańskiej choroby w oparciu o np. diagnostykę elektrofizjologiczną, gdzie w badaniu EMG, o ile jest SLA, stwierdza się m.in. charakterystyczny obraz zapisu funkcji nerwów typu "dying back".
Ośmielałbym się wysunąć przypuszczenie, że przyczyna Pańskiego schorzenia ( Fobia stwardnienia zanikowego bocznego ) może być powiązana z pewnego rodzaju mankamentem przeglądarek internetowych w systemie pracy dra Google. Otóż termin medyczny stwardnienie ( łac. sclerosis ) spotyka się np. w niezwykle powszechnej chorobie - Miażdżycy tętnic ( Arteriosclerosis ), schorzeniu neurologicznym mylonym z SLA, które ma skrót SM - Stwardnienie rozsiane ( Sclerosis multiplex ) oraz kazuistycznym, jak wspomniałem w Pan przypadku przypuszczeniem Stwardnienia zanikowego bocznego ( Sclerosis lateralis amyotrophica ). Są to 3 całkiem różne choroby, o różnej częstości i przebiegu, a dla systemu informatycznego w sieci uzyskują identycznej rangi sygnał : SCLEROSIS.