Jak daleko zaszła nerwica i czy to jest w ogóle nerwica?

Mam 21 lat. Ostatnio bardzo często się denerwuję, o byle bzdurę. Ostatnio dzieje się tak, że nawet nie mogę jeść, bo się boję, że mi coś utknie, a jak już jem, chociaż nie zawsze to się zdarza, to czuję dosłownie, jak by mi coś naprawdę utknęło i wydaje mi się, że się duszę, i wtedy już nie zjem nic, dopóki się nie uspokoję, i chodzę głodny. Mam także problemy ze skupieniem się, a mianowicie jak czytam, np. jakąś książkę, to w pewnym momencie jakbym się budził i nie pamiętam, co przeczytałem, i muszę wracać do początku, i tak kilka razy. Mam straszne problemy z tym, już nie mówiąc o tym uczuciu, że się duszę. Już nie mam siły. Co to w ogóle jest, co się ze mną dzieje? Nie mogę sobie poradzić. Nawet kupiłem sobie lek uspokajający bez recepty, ale też nie widzę, żeby mi pomagał. Proszę o odpowiedź, bo ja już sam nie wiem, co mam robić.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Objawy, które Pan odczuwa mogą być wynikiem przewlekłego napięcia, stresu, jakiegoś wewnętrznego konfliktu. Silny niepokój oraz napięcie wpływają bardzo negatywnie na możliwość koncentracji.

Lęk przed udławieniem się bądź utknięciem pokarmu w przełyku, ma prawdopodobnie podłoże nerwicowe. Proszę się zastanowić czy w Pana życiu dzieje się w tej chwili coś trudnego, czy jest Pan narażony na przewlekły stres, czy są rzeczy, z którymi trudno jest Panu sobie poradzić? Czy jest jakiś problem, którego nie chce/nie może Pan - w przenośni właśnie - strawić?

Proponowałabym Panu spotkanie z psychologiem. W zwalczeniu objawów najważniejszą rolę odgrywa odnalezienie ich przyczyny. W tym pomoże Panu najlepiej rozmowa z psychologiem. zaburzenia lękowe mają to do siebie, że maskują prawdziwy problem, który może być trudny do znalezienia i powiązania z wymienionymi objawami somatycznymi.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!