Jak dbać o słuch?

Witam. Byłem dziś na bezpł. badaniu słuchu w jakieś firmie która sprzedaje aparaty słuch. I tam mi powiedziano że mam lekkie uszkodzenie słuchu i że teraz tylko mi się to może pogarszać z roku na rok. Trochę mnie to wystraszyło bo przez długi okres byłem uzależniony od muzyki i słuchawek.. Czy można jakoś poprawić sobie słuch? jak powinienem o niego dbać? Jak przynajmniej zrobić żeby mi się nie pogarszał? w 1 kolejności wyrzuciłem słuchawki.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niestety zmiany, które już się dokonały są nie do cofnięcia. Można jednak starać się zapobiegać pogłębianiu istniejącej już patologii.
Przede wszystkim należy unikać nadmiernego hałasu - niewskazane są koncerty muzyczne, pikniki na świeżym powietrzu itp gdzie poziom natężenia hałasu może znacznie przekraczać normy.
Niestety mieszkając w mieście unikanie hałasu jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
Dobrze, że przestał Pan słuchać muzyki przez słuchawki - to bardzo nadwyręża słuch.